500 bin kişi Musul'u terk ediyor

Telif hakkı AP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Irak'ın ikinci en büyük şehri Musul'u ele geçirmesinin ardından, Musul halkı şehri terk etmek zorunda kaldı.

Şu ana kadar yaklaşık 500 bin kişinin evlerini geride bırakarak şehirden ayrılmak üzere yola çıktığı belirtiliyor.

Şehirde kalan Musul halkı ise, binalara cihad bayrakları asıldığını söylüyor ve megafonlarla halka seslenen militanların "Sizi kurtarmaya geldik" anonsları yaptığını belirtiyor.

BBC'ye konuşan Musullu kamu görevlisi Umm Kerem "Şehir tamamen kaos içerisinde ve bize yardım edecek kimse yok. Korkuyoruz" dedi.

Şehirden ayrılan Musullular ise, "Ordu tamamen dağılmış durumda ve şehri terk ettiler. Onlar gidince biz de şehirden ayrılmak zorunda kaldık" diyor.

Bağdat'tan Erbil'e çağrı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari IŞİD'e karşı Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile birlikte hareket edebileceklerini söyledi.

Atina'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) - Arap Birliği toplantısında konuşan Zebari, "Bağdat ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında daha yakın bir işbirliği olacak. Birlikte çalışarak yabancı ülkelerden gelen bu militanları yerleştikleri yerlerden çıkaracağız" dedi.

Irak'ın siyasi liderlerini de birlikte hareket etmeye çağıran Zebari, ülkenin 'ciddi ve ölümcül' bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Zebari, Musul'u işgal eden IŞİD'e karşı 'hızlı ve etkili' bir yanıt verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Telif hakkı AP

IŞİD'in ilerleme çabası

IŞİD militanları ise, Musul'u ele geçirdikten sonra bölgede yayılma çabasında.

Dün, IŞİD militanları petrol rafinerisinin bulunduğu Beici kentine hareket etmiş ve şehirdeki polis güvenlik noktalarını ateşe vermişti.

Ancak bugün militanlar ilerleyişlerini durdurdu ve geri çekildi. Bölgede polisin güvenlik önlemlerini artırdığı belirtiliyor.

Irak ordusuna bağlı güçlerin de bölgedeki güvenliği artırmak için Beici'ye doğru hareket ettiği ifade ediliyor.

Olağanüstü hal

Telif hakkı AP

IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından yaklaşık aralarında Irak askerlerinin de bulunduğu 500 bin kişi şehri terk etmeye zorlanmış durumda.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki IŞİD'in Musul'u ele geçirmesine olağanüstü hal ilan ederek yanıt vermiş durumda.

Maliki böylece daha geniş tutuklama emri verme ve sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkilerine sahip olacak.

ABD ise, yaşanan gelişmelerin IŞİD'in bölge için gerçek bir tehdit olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

İlgili haberler