İngiltere'den ilk faiz artırım sinyali geldi

Telif hakkı PA

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, politika faizinin bu yıl içerisinde yükseltilebileceğinin sinyalini verdi.

Carney Londra'da yaptığı konuşmada, "Faizler piyasa beklentilerinin öncesinde artırılabilir" dedi.

Piyasa oyuncuları İngiltere'de faizlerin gelecek yılın ilk yarısında artmasını bekliyordu.

BBC ekonomi editörü Robert Peston, "Her ne kadar açıklamalar bu yıl içerisnde bir faiz artırımına işaret etse de, atılacak adımlar küçük ve kademeli olacak" diyor.

"Faiz artırımlarının ne zaman başlayacağına dair çok fazla spekülasyon yapılıyor" diyen Carney, Merkez Bankası'nda para politikasının daha dengeli hale getirilmesi gerektiğini savunanların sayısının arttığını ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini tarihi düşük seviye olan yüzde 0,5'te tutuyor.

Faizlerin ne zaman artırılacağına dair önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesi olmadığının altını çizen Carney, "Artırımların başlamasından önce ekonomideki kapasite kullanımının bir miktar daha artması gerekiyor" dedi.

İngiltere'nin bu yıl içerisinde faiz artırımına gitmesi halinde 2008 küresel krizinden bu yana faiz artıran ilk gelişmiş ülke olacağı tahmin ediliyor.

Carney'e göre, faiz artırım trendinin ne hızda olacağı ilk faiz artırımı zamanlamasından daha önemli.

Bu konuda da piyasaya ipuçları veren Carney, "Politika faizinde yapılacak artırımlar kademeli ve sınırlı olacak" dedi.

Telif hakkı Reuters

Merkez Bankası'na yeni yetkiler

Mansion House toplantısında Carney'den önce söz alan İngiltere Hazine Bakanı George Osborne ise, ülkede konut balonu oluşmaması için Merkez Bankası'nın yeni yetkierle donatılacağını söyledi.

Yeni düzenlemeler kapsamında Merkez Bankası verilen azami konut kredilerini konut değerine göre ya da krediyi kullanan kişinin gelir seviyesine bağlı olarak sınırlayabilecek.

Osborne konuşmasında, "Daha önceki krizlerde işler iyi giderken siyasi karar alıcıların partiyi devam ettirmek istediğini gördük ve önlem alınmadığına şahit olduk. Merkez Bankası'nın konut piyasasında oluşabilecek risklere karşı elinde yeterli cephanesi olmasını istiyoruz" dedi.

Ev sahibi olan ve konut kredisi ödemeye devam edenlerin yanı sıra, ev satın alma hayalleri kuranları korumak istediklerini söyleyen Hazine Bakanı Osborne, "Ekonomide oluşan bir balon patladığında milyonlarca insanı korumamız gerekiyor" dedi.

Aşırı risk

İngiltere konut piyasasındaki balon oluşumunu önlemek için bir yandan da konut stroklarının artırılması gerektiğine karar verdi.

Hükümetten yapılan açıklamada 200 bin yeni konut projesine inşaat ruhsatı verileceği belirtildi.

Osborne'a göre konut piyasası ekonomi için acil bir risk unsuru olmasa da "Eğer kontrol edilmezse gelecekte sorun yaratabilir."

Konut kredilerindeki büyümenin izlenmesi gerektiğini söyleyen Osborne, geri ödeyebileceğinden fazla kredi alan kişilerin sadece kendileri için değil, bankacılık sistemi için de risk unsuru olduğu uyarısını yaptı.

İngiltere Merkez Bankası'nın faizleri yükseltmeye başlamasıyla birlikte ev kredisi kullananların da aylık geri ödemelerde zorlanabileceği ifade ediliyor.

Düşük faiz ortamının getirdiği cazip kredi koşulları İngiltere'de konut talebini artırmıştı.

İngiliz İstatistik Kurumu'nun açıkladığı son verilere göre, ülke genelinde konut fiyatları yıllık bazda yüzde 8 artmış durumda.

En yoğun konut talebinin yaşandığı Başkent Londra'da ise, artış oranı yüzde 17'ye kadar yükseldi.

İlgili haberler