Sistani: Iraklılar IŞİD'e karşı silahlansın

Telif hakkı AFP

Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı silahlanma çağrısında bulundu.

Sistani'nin temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Karbelayi bu çağrıyı IŞİD militanlarının Irak'ın doğusuna doğru ilerlediği bir dönemde Kerbela'daki Cuma hutbesinde yaptı.

El-Karbelayi, "eli silah tutan vatandaşların Irak'ı, Irak halkını ve kutsal mekânları savunmak için gönüllü olmaya ve güvenlik güçlerine bu kutsal amaç için katılmaya" çağırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de dün Irak Başbakanı Nur Maliki'yi arayarak, İran'ın Irak'ta istikrarsızlığa izin vermeyeceğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İran’ın Devrim Muhafızları'ndan iki taburu Irak ordusuna yardım için komşu ülkeye gönderdiğinı yazdı.

Telif hakkı AFP

Kerry'den Maliki'ye çağrı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin ülkedeki siyasi kutuplaşmayı ortadan kaldırması için daha fazla çaba harcaması ve "mezhep ayrılığını bir kenara bırakması" gerektiğini söyledi.

Kerry, "Radikal İslamcı Sünni militanların Irak'ın kentlerini ele geçirdiği bir ortamda, Iraklı liderlerin bir araya gelip, birlik gösterisinde bulunması" gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, Başkan Barack Obama'nın krizin çözümüne yardım için zamanı gelince gerekli kararları alacağını kaydetti.

Son olarak Musul ve Tikrit'i ele geçiren IŞİD militanları Irak'ın başkenti Bağdat ile ülkenin güneyinde Şiilerin kutsal mekânları olarak bilinen Necef ve Karbela'ya doğru ilerlemeye çalışıyor.

Sünni bir İslam devleti kurulması için mücadele eden IŞİD Şiileri "kafir" olarak nitelendiriyor.

Telif hakkı BBC World Service

BM'den 'yargısız infaz' açıklaması

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Musul ve Tıkrit'i ele geçiren IŞİD militanlarının sivillere yönelik yargısız infazlar gerçekleştirdiğini ve yüzlerce kişiyi öldürdüklerini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de Irak’ta polis için çalışan 17 sivil ile 12 Iraklı askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Yüksek Komiser Navi Pillay'ın sözcüsü Rupert Colville, bölgedeki mağdurlar arasında tecavüze uğraması sonrası kendisini öldüren dört kadının da olduğunu söyledi.

Irak güçlerinin de "aşırıya kaçtığını' belirten Colville, 6 ve 8 Haziran’da sivillerin bulunduğu bölgelere top atışı yapıldığını belirtti.

Telif hakkı AP

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, son birkaç günde Musul’u terk edenlerin sayısının da 300 bine ulaştığını duyurdu.

Musul’dan kaçışlarda azalma olduğu hatta bazı kişilerin geri döndüğü bildiriliyor.

Daha önce de Irak’ın Anbar bölgesindeki çatışmalar yüzünden yaklaşık 500 bini kişi evlerini terk etmişti.

İlgili haberler