Venedik: Yolsuzlukla suçlanan Başkan istifa etti

Telif hakkı AP

Venedik Belediye Başkanı Giorgio Orsoni, hakkında açılan ve giderek genişleyen yolsuzluk soruşturması nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İtalya'da, Venedik Belediye Başkanı Giorgio Orsoni'nin aralarında bulunduğu 35 kişi Venedik'i selden korumak amacıyla inşa edilen bariyerlerle ilgili olarak yolsuzluk yaptıkları suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Orsoni ile birçok yetkili ve işadamı projenin kamu ihalesi aşamasında rüşvet alıp vermekle suçlanıyor.

Projeyle 72 portatif bariyer deniz seviyesinin yükselmesi veya fırtına durumunda Venedik lagününü kapatmak için kullanılacak.

Su seviyesinin sürekli arttığı kent her yıl sel sorunuyla karşılaşıyor.

Söz konusu bariyerlerin yapımına 11 yıl önce başlandı.

Ancak ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yaşanan gecikmeler projenin bitmesini engelledi.

Bütçeden siyasi partilere para gitti suçlaması

Müfettişler, projeyle ilgili olarak kamu fonlarından 20 milyon Euro'nun yabancı banka hesaplarına yollandığı ve siyasi partilerin finansmanında kullanıldığı iddialarını soruşturuyor.

İtalya'daki Ansa haber ajansı, 67 yaşındaki Orsoni'nin hakkındaki yolsuzluk, haraç ve kara para aklama iddiaları soruşturulurken ev hapsinde tutulacağını bildirdi.

AFP haber ajansı, Orsoni'nin avukatlarının müvekkilleri hakkındaki suçlamaların inanması güç olduğunu söylediklerini aktardı.

Gözaltına alınanlar dışında 100 kişinin daha soruşturulduğunu belirtiliyor.

5.4 milyar Euro'ya mâl olduğu belirtilen Musa projesinin bu yıl tamamlanması hedeflense de sürekli gecikmeler yaşanıyor.

İlgili haberler