Ukrayna'ya ait askeri uçak düşürüldü: 49 ölü

Telif hakkı c

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı isyancı güçlerin Ukrayna ordusuna ait bir askeri nakliye uçağını düşürmesi sonucu uçaktaki 49 kişinin tamamı öldü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Il-76 tipi uçağın Luhansk kenti semalarında seyrederken aldığı uçaksavar ateşi sonucu düştüğünü açıkladı.

Açıklamada, "teröristler utanmazca ve namertçe" uçağa ateş açtı denildi.

Uçağın askeri personel ve malzeme taşıdığı ve Luhansk Havaalanı'na inmek üzereyken düşürüldüğü belirtildi.

Saldırı Kiev yönetiminin ülkenin doğusundaki isyanı bastırmak için giriştiği operasyonun başlamasından bu yana tek bir olaydaki en büyük can kaybı.

Askeri Sözcü Vladislav Seleznov ilk bilgilerin uçaktaki 40 asker ve 9 mürettabatın tamamının öldüğü yönünde olduğunu söyledi.

Seleznov saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını ama ilk bulguların uçağın Stinger füzelerine benzeyen bir füzeyle vurulduğu şeklinde olduğunu kaydetti.

Luhansk Rusya yanlısı isyancıların Kiev'den bağımsızlık ilan ettiği iki doğu bölgesinden birinin en büyük kenti.

Ukrayna hükümet güçlerinin "terörle mücadele operasyonu" sonucu son iki ayda 270 kişi öldü.

Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko geçen Pazarki yemin töreninde çatışmaların "bu hafta" sona ermesi gerektiğini söylemişti.

Bu arada ABD yönetimi Doğu Ukrayna'da ayrılıkçıların kullandığı tankların Rusya'dan geldiğine emin olduklarını açıkladı.

ABD: Tanklar Rusya'dan

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "Rusya bu tankların Ukrayna Ordusu'ndan alındığını iddia ediyor, ancak o bölgede hiçbir Ukrayna tank birliği faaliyet göstermiyor. Bu tanların Rusya'dan geldiğine eminiz" dedi.

Rusya tankların kendi topraklarından girdiği iddialarını reddetmişti.