Hollanda: Gol başına 10 Euro indirim

Telif hakkı n

Hollanda'nın Dünya Kupası grup eleme maçında bir önceki şampiyon İspanya'yı 5-1 yenmesi ülkede zafer havası estirirken, bundan zararlı çıkanlar da vardı.

Groningen kentindeki bir erkek giyim mağazası, Hollanda'nın atacağı her gol için ayakkabılarda 10 Euro indirim sözü verdi. Ertesi gün 50 Euro'luk indirim nedeniyle mağaza müşteri akınına uğradı.

Kuzeydeki Groningen kenti yakınlarında bulunan Sappemeer'de erkek giyim mağazası işleten Gerard Londeman, Hollanda - İspanya maçı için özel bir kampanya düzenledi. Maçı Hollanda'nın 1 - 0 kazanacağını tahmin eden Londeman, yerel gazetelere ilan vererek, "Hollanda'nın atacağı her gol için ayakkabılarda 10 Euro indirim yapacağını" duyurdu.

Londeman, 13 Haziran akşamı Hollanda - İspanya maçının ilk yarısının 1-1 bitmesinin ardından, "ayakkabı başına 10 Euro indirim vereceğini" düşündü. Ancak ikinci devrenin başlamasıyla peş peşe gelen goller, Gerard Londeman'ı şaşkına uğrattı.

Hollanda'yı sevince boğan 5 -1'lik skor, Londeman'da biraz burukluk yarattı. Peş peşe gelen Hollanda golleri nedeniyle "panik yaşamadığını" belirten Londeman, "Kızıma, 'Yarın epey yoğun olacağız' dedim, bir bira aldım ve yattım" diyor.

Gazetelere verdiği ilanın, maç sonrası sosyal medyada da dolaşması üzerine, ertesi gün tahmin ettiği gibi yoğun geçmiş. Londeman'ın işyeri müşteri akınına uğramış. Dükkanın ayakkabı bölümü neredeyse tamamen boşalmış.

Gerard Londeman, birkaç büyük numara ile birkaç küçük numara haricinde tüm ayakkabıların satıldığını söylüyor. "Normalde 1 günde satılan malla, koca bir sezonu çıkarırdık. Ama ayakkabı başına 50 Euro indirim nedeniyle hepsi satıldı" diyor.

Ayakkabı dışında pantolon, şort gibi diğer ürünler de satıldığını anlatan Londeman, "Cuma günü dükkanı 1 saat erken kapatmak için ani alınmış bir karardı. İflasa neden olacak bir durum değil. Biraz pahalıya mal oldu ama yoğun ilgiden de memnunum" diye konuşuyor.

Londeman, Çarşamba akşamı Hollanda - Avustralya karşılaşması için de özel bir indirim planlıyor. Ne kadarlık bir indirim yapacağına henüz karar vermemiş. Kararlaştırdığında bunu da kamuoyuyla paylaşacağını belirtiyor.

İlgili haberler