Kaçırılan İsrailliler için Abbas'a telefon

Telif hakkı REUTERS

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı arayarak, kaçırılan üç İsrailli gencin bulunması konusunda yardımını beklediğini söyledi.

İkisi 16, biri 19 yaşındaki üç genç, Perşembe günü Batı Şeria yakınlarındaki bir İsrail yerleşkesinde, okullarından dönerken kaybolmuştu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, konuyla ilgili Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a telefon açarak, "Gençleri kaçıran Hamaslı militanlar, Filistin kontrolündeki topraklardan geldi ve yine Filistin kontrolündeki topraklara döndü. Bu olay, bizim mücadele ettiğimiz terörün gerçek yüzünü ortaya koyuyor" dedi.

İsrail, kaçırılma olayıyla ilgili daha önce de Hamas'ı suçlamış ve bir operasyon yaparak içlerinde Hamas yetkilileri de bulunan 150 Filistinli'yi gözaltına almıştı.

Hamas, suçlamaları reddetmişti.

Abbas, üç İsrail gencinin kaçırılmasını ve İsrail şiddetini kınamıştı.

Telif hakkı Reuters

İsrail başbakanı ayrıca bu olayın, Filistin hükümetinin Hamas'la yaptığı ortaklığın bir sonucu olduğunu söyledi. Filistin Başkanı Abbas, geçen Nisan ayında Hamas'la birlik hükümeti kurulması yönünde bir anlaşma imzalamıştı.

Çatışmalarda 1 kişi öldü

Filistinli doktorlar, Ramallah kentinde çıkan çatışmada 19 yaşındaki bir Filistinli'nin öldüğünü açıkladılar. Çatışma, İsrail güvenlik güçlerinin Pazar akşamı kapı kapı dolaşarak Filistinlilerin evlerini araması üzerine çıkmıştı.

Hayatını kaybeden Filistinli kişinin adının Ahmet Arafat olduğu ve göğsünden vurularak öldürüldüğü belirtildi.

İsrail ordusu, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Kaçırılan gençlerin bulunması için gözaltına alınan 150 kişinin arasında, Hamas üyesi ve Filistin Parlamento Sözcüsü Aziz Dweik de bulunuyor.

İsrail'in Batı Şeria'daki arama çalışmalarının, yıllardır ilk defa bu kadar sıkı olduğu söyleniyor.

Bu son olay, Nisan ayında Filistin'de bir birlik hükümeti kurulmasından bu yana iki taraf arasındaki ilişkiler açısından en büyük gerilim olarak görülüyor.

İlgili haberler