AKP’li vekillerden “çatı aday” değerlendirmesi

Telif hakkı n

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin cumhurbaşkanlığı için önerdiği “çatı aday” Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, Adalet ve Kalkınma Partisi nasıl değerlendiriyor?

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “CHP ve MHP’nin ortak adayı gibi gelmedi bize. Mısır’da darbeyi gerçekleştiren uluslararası irade, Türkiye’de darbe operasyonu tutmayınca seçimleri etkileyecek bir adayla Türkiye’yi dizayn etmeye çalıyor. Bir proje, bir operasyon gibi geldi bize” iddiasında bulunuyor.

‘Muhafazakar tabana da hitap edecek bir isim olması AKP’yi kaygılandırdı mı’ sorusunu Tayyar, “Aksine. Bu millet aslı varken taklidine oy vermez. İsim belirlenirken o saiklerle hareket etmişler ama bize hasar vereceğini düşünmüyoruz” diye yanıtlıyor.

‘Pensilvanya’nın projesi’

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de bir “projeden” söz ediyor ve İhsanoğlu’nun adaylığı için “Çok güldüm, çok sevindim. Kemal Derviş hangi projenin adamıysa Sayın İhsanoğlu da o projenin adamı. İlk gün, Pensilvanya’nın projesidir dedim” değerlendirmesinde bulunuyor.

Pensilvanya’yı ise Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen’le sınırlamadığını kaydeden Metiner, “Dolayısıyla dindar-muhafazakar kimliğiyle bilinen bir isme ihtiyaç duydular. 30 Mart’ta Pensilvanya projesi nasıl tutmadıysa 10 Ağustos’ta da tutmayacaktır. Kendi adıma memnun oldum, CHP adına çok üzülüyorum. CHP’nin, İslamcı bir adaya ‘evet’ demesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AK Parti’nin başarısıdır” ifadesini kullanıyor.

Metiner ayrıca Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, “dindar versiyonu” olarak niteliyor ve seçmenin, İhsanoğlu ismine “itibar etmeyeceğini” öne sürüyor.

30 Mart yerel seçimlerinde Ankara’da, eski bir MHP’linin CHP’den aday olduğunu ve AKP’nin seçimleri kıl payı kazandığını anımsatınca Metiner, “Göreceğiz. Hodri meydan. Recep Tayyip Erdoğan aday olduğunda yüzde 65’le ilk turda nasıl seçildiğini göreceğiz” iddiasında bulunuyor.

İlgili haberler