Son şampiyon İspanya'ya ne oldu?

Telif hakkı Getty

Dünya Kupası'nın son şampiyonu İspanya Brezilya 2014'ten daha grup aşamasında elendi. Peki, futbol tarihinin en başarılı takımlarından biri ne oldu da bu duruma düştü? BBC'den Stephen Fottrell bu sorunun yanıtını arıyor.

İspanyol gazetesi Marca'nın bugünkü sayısında manşet büyük puntolarla "Son". Manşet resmindeyse İspanya'nın gelmiş geçmiş en iyi orta sahalarından ve Johannesburg'daki finalde kupayı getiren golü atan Andres Iniesta tek başına sahadan çıkarken görülüyor.

İspanya Hollanda karşısındaki 5-1'lik skorun ardından Şili'ye de 2-0 yenildi ve Euro 2008 ile 2012'nin şampiyonları B Grubu'ndan çıkmayı başaramadı.

Telif hakkı v

Vicente Del Bosque'nin takımı İspanya'nın altın kuşağıydı.Dünya futbolunda görülmemiş bir hâkimiyet kurdular ve kısa paslarla şekillenen 'tiki-taka' adlı oyun stilleriyle futbola damgalarını vurdular.

Xabi Alonso Şili yenilgisinden sonra "Bir turnuvayı kazanmak için gereken başarıya açlığı ve kararlılığı nasıl sürdürebileceğimizi bilmiyordu. Bizim başarı dönemimiz sona erdi. Belki şimdi en iyisi değişiklikler yapmayı düşünmek" dedi.

İspanya'nın dünya futbolundaki hakimiyetinin büyük bölümünde takımın başında olan Del Bosque takımının Şili maçında "ağır olduğunu ve yeterince cesur davranmadığını" söyledi. Kapkan Iker Casillas da "gereken adanmışlık yoktu takımda" diye konuştu.

Telif hakkı Getty

İspanya son dört turnuvada grup maçlarında elenen üçüncü bir önceki şampiyon oldu. Ama hâkimiyetlerinin bu kadar dramatik ve çabuk bir şekilde sona ermesini çok az kişi bekliyordu.

Sonuçta İspanya iki Avrupa Şampiyonası ve bir Dünya Kupasını art arda kazanan ilk takımdı. Hollanda karşısındaki 5-1'lik hezimette başarıyı getiren meşhur pas oyunları ve oyun zekaları pek yoktu. David Silva Hollanda'ya karşı takımını 2-0 öne geçirecek müthiş bir fırsatı gole çeviremedi. Sergio Busquets de boş Şili kalesine topu göndermeyi başaramadı.

Atletico Madrid'in golcüsü Diego Costa bile yaşlanan İspanyol takımını hareketlendirmeyi başaramadı. Brezilya doğumlu golcü iki maçta kaleyi tutan bir şut bile çekemedi.

Telif hakkı Getty

Del Bosque kupaya erken vedanın bazı sonuçları olacağını söyledi ve altı yıllık teknik direktörlüğünün sona gelmiş olabileceğine dair ipuçları verdi. Del Bosque ya da halefi Fransa 2016'ta Avrupa Şampiyonu unvanını korumak ve Brezilya'daki küçük düşürücü deneyimi yeniden yaşamak istiyorsa takımın önemli bir revizyondan geçmesi gerekebilir.