Karzai: Afganistan'da El Kaide tehdidi yok

Telif hakkı AP

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ülkesinde Irak'a benzer bir şekilde El Kaide bağlantılı örgütlerin yeniden geri dönebileceği ihtimalinin olmadığını söyledi.

BBC'den Lyse Doucet'e Kabil'de konuşan Karzai, Irak'ta olup bitenlerin Afganistan'da da meydana gelme ihtimaliyle ilgili soruya, "Asla, kesinlikle olamaz" dedi.

Temmuz ayında belli olacak seçim sonuçlarına göre koltuğunu devredecek olan Cumhurbaşkanı, El Kaide'nin ülkesinde varlık göstermediğini savunuyor.

'Taliban'la iletişim'

Karzai, Taliban ile düzenli olarak iletişimde olduklarını da söyledi: "Benle her gün iletişim halindeler" diyen Karzai, "Hatta mektuplaşmalar, buluşmalar ve barış için istek var" dedi.

Karzai "Ama barışı kendi kendilerine getirecek durumda değiller; tıpkı benim, Afgan halkının ve hükümetin kendi kendimize barışı getiremeyeceğimiz gibi" dedi.

Karzai ülkesinin kendi kendine yetecek araçlara henüz sahip olmaması nedeniyle, uluslararası desteğe ihtiyaç duymaya devam ettiğini söyledi.

Ancak Karzai, mesele Afganistan'ın korunması olduğunda kritik derecede önemli olanın Afganların kendi çabaları olduğunu sözlerine ekledi.

İmzalanmayan anlaşma

ABD'nin 2014 yılından sonra imzalanmasını önerdiği stratejik bir anlaşma Afganistan hükümeti tarafından reddedilmişti.

Anlaşmanın maddelerinden biri, 2014 yılından sonra ülkede kalmaya devam edecek olan ABD askerlerinin Afganistan mahkemelerinde yargılanmamasını içeriyor.

Karzai 2013'un Ekim ayında Amerikalılar ile, ABD'nin Afgan yetkililere danışmadan Afgan toprağında saldırı düzenlememesini temin eden bir anlaşma imzalamış görünüyor.

Yine 2013 Ekim ayında ABD Afganistan'ı bir dış saldırıdan korumayacağını, çünkü aksi halde Pakistan'la savaşmak zorunda kalabileceğini belirtmişti.

Karzai'nin koltuğu için seçimlerde yarışan iki aday ise, imzalanmayan bu anlaşmayı imzalayacaklarını söyledi.

Ülkedeki NATO kuvvetlerinin 2014 yılında çekilmesi bekleniyor.

Bush'a eleştiri

Cumhurbaşkanı Karzai, dönemin ABD Başkanı George Bush'u eleştirerek, 11 Eylül saldırılarının ardından başlatılan "teröre karşı savaşın", Afganistan'ın "köylerinde ve evlerinde yürütülmemesi gerektiğini" ifade etti.

"Bence teröre karşı savaş, dürüstçe ve samimice yürütülmedi" diyen Karzai, "Bunun sonuçları tüm bölgede hissedildi" diye ekledi.

Karzai Taliban'ın 2011'deki uluslararası askeri müdahaleyle devrilmesinden beri iki dönemdir cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor ve kanunen üçüncü dönemde koltuğunu seçimi kazanan adaya teslim etmek zorunda.

İlgili haberler