Hollanda'da 'eşcinsel mahallesi' haberi oyunmuş

Telif hakkı RIA Novosti

Hollanda başta olmak üzere, Avrupa medyasında geniş yankı uyandıran, "eşcinseller için ayrı mahalle" haberinin, cinsel ayrımcılığa karşı bir tepki amacıyla "uydurulduğu" açıklandı.

Hollanda'nın Tilburg kentinde lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüeller için "güvenli bir mahalle" kurulacağı haberi, geniş yankı uyandırıdı.

Haber, yazılı, görüntülü ve sosyal medyada yoğun biçimde yer aldı.

Eşcinsel kuruluşları ve sol örgütler başta olmak birçok kesimde, bu projeye sert yepkiler geldi.

"Özel mahalle" planının "eşcinselleri dışlayan bir çalışma olduğu" yönündeki yoğun tepkiler üzerine Blauwehoed adlı inşaat şirketi, Naber emlak firması ve eşcinsel örgütü Pembe Pazartesi Vakfı ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada haberin, "kamuoyunun bu konuya yaklaşımını ölçmek amacıyla yapılmış bir şaka olduğu" belirtildi.

Ortak açıklamada, "Bu şaka, Hollanda'da eşcinsel topluma gösterilen hoşgörüsüzlüğe karş bir tepkiydi" dendi.

Böyle bir "oyunun" hazırlanması Tilburg'da her yıl eşcinsel hakları yürüyüşü düzenleyen Pembe Pazartesi Vakfı'na ait.

Vakıf sözcüsü, "Haberle ilgili çok sayıds olumsuz tepki aldık. Zaten bunu umut ediyorduk" diye konuştu.

Doğru yöntem mi tartışması

Vakıf sözcüsü, resmi istatistiklere göre Hollandalı eşcinsellerin sokakta, çarşıda ve toplu ulaşım araçlarında kendilerini güvende hiissetmediklerini vurgulayarak, "Gay köyü adlı proje gerçek değil ama eşcinsel topluma yönelik hoşgörüsüzlük gerçek" görüşünü dile getirdi.

Eşcinsel Entegrasyonu Derneği (COC), Pembe Pazartesi Vakfı'nın görüşlerine katıldığını belirterek, bunun "şaka yoluyla" dile getirilmesini eleştirdi. COC açıklamasında, "Eşcinsellere yönelik hoşgörüsüzlük gerçek bir problem ama buna dikkati çekmek için bir şakayı kullanmak doğr bir yol mu, buna herkes kendisi karar versin" dendi.

Ülkenin güneyindeki Tilburg kentinde, eşcinsellere yönelik saldırılara önlem amacıyla "eşcinsel mahallesi" kurulacağı açıklanmıştı. Blauwehoed adlı inşaat şirketi ile Naber emlak şirketi yarafından yapılan açıklamada projenin yeri be detayları hakkında kapsamlı açıklama yapılmıştı.

Blauwhoed tarafından yapılan açıklamad gerekli izinlerin alıp, anlaşmaların yapıldığı belirtilmişti. Tilburg'un kuzey bölgesindeki eski bir eğitim kampüsünün çevresi tamamen kapalı "Gay köyü"haline getirilmesinin planlandığı bildirilmişti.

Hollanda'da eşcinsellerin 10'da 7'sinin sözlü ya da giziki saldırıya uğradığı belirtiliyor. Resmi verilere göre kadın eşcinsellerin yüzde 30'u, erkek eşcinsellerin de yüzde 22'si yaşadıkları bölgede kendilerini güvende hissetmiyor.

Amsterdam'da sadece yaşlı eşçinseller için kurulan bakımevi bulunuyor.

İlgili haberler