Irak'ın en büyük rafinerisi için mücadele

Telif hakkı Reuters

Irak hükümetine bağlı birlikler ve Sünni Müslüman militanlar ülkenin en büyük rafinerisinin kontrolünü ele geçirmek için mücadele ediyor.

Irak ordusundan bir sözcü, askerlerin IŞİD liderliğindeki militanların saldırılarını püskürttüğünü söyledi.

Sözcü, gece boyunca süren çatışmalarda 40 saldırganın öldürüldüğünü belirtip tesisin faaliyetlerinin durduğu iddialarını da yalanladı.

Fakat bazı çalışanlar, militanların rafinerinin büyük bir bölümünü kontrolleri altına aldığını söylemiş, orduya bağlı askerlerin denetim odası çevresine yoğunlaştığını belirtmişti.

IŞİD militanları, Bağdat’ın 200 km kuzeyindeki rafineriye dün sabah saatlerinde saldırı düzenlemişti.

İçeride mahsur kalan çalışanlar, saldırganların rafineri çevresine zarar verip tesisin yakıt tanklarını yıktıklarını söyledi.

Saldırı tehdidine karşı kapatılan tesisteki yaklaşık 15 bin işçi ve 100 yabancı uzman Salı günü rafineriden ayrıldı.

Reuters haber ajansına konuşan bir çalışanın aktardığına göre, Salı sabahı, yerel aşiret liderleriyle varılan uzlaşı sonucu mahsur kalan 250-300 işçi de tahliye edildi.

Irak’ın yakıt ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan rafineriye yönelik saldırılar nedeniyle Iraklıların benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşturacağı ve elektrik kesintileri yaşanacağına dair endişeler var.

Birlik çağrısı

Telif hakkı Reuters

Diğer yandan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı Nuri Maliki, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi'yi telefonla arayarak "ulusal birlik" hükümeti çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi senatör John Mc Cain ise Başbakan Maliki'ye istifa çağrısı yaptı.

Bu çağrı bazı Demokrat senatörler tarafından da destek gördü.

Telif hakkı afp

The Wall Street Journal gazetesi Obama yönetiminin "Irak'ta mezhep gerilimini arttırdığı ve bunun İslamcı militanların ülkede güçlenmesine neden olduğunu düşündüğü Maliki'nin başbakanlık koltuğunu bırakmasını tercih edilebileceğini" yazdı.

Uzmanlar Beyaz Seray'ın Irak'ta askeri bir operasyondan ziyade siyasi bir çözümü tercih ettiğini belirtiyor.

BBC'nin Washington'daki muhabiri Nick Bryant da ABD yönetiminin Irak'ta ulusal birlik hükümeti kurulması için çabalarını arttıracağını belirtiyor.

BBC'ye konuşan Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Karbelay de IŞİD'in Iraktaki bütünlüğü, tüm mezhepleri ve kutsal bölgeleri tehdit ettiğini belirterek, bu tehlikeye karşı ortak duruş sergileme çağrısında bulundu.

Telif hakkı n

'Obama, Irak için Kongre'den onay istemeyebilir'

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama'nın, Beyaz Saray'da bir araya geldiği Kongre liderlerine Irak'a müdahale için Kongre'nin onayına ihtiyacı olmadığını söylediği bildirildi.

Irak Hükümeti, Sünni militanların ilerleyişini durdurmak için ABD'den hava saldırısı düzenlemesini istemişti.

Barack Obama Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarını durdurmak için ABD'nin atabileceği adımları değerlendirmek üzere Beyaz Saray'da Kongre liderleriyle bir araya geldi.

Senato azınlık lideri, Cumhuriyetçi üye Mitchel McConnell "Başkan, atabileceği adımlar için bizden izin istemek zorunda olmadığını düşünüyor" dedi.

Gözlemciler Beyaz Saray'ın şimdiye kadar Irak'ta askeri müdahale için Kongre'den onay alması gerekip gerekmediği konusuna girmekten kaçındığına dikkat çekiyor.

Obama geçen yıl, Suriye'ye düzenlenecek olası bir müdahale için Kongre onayı aramamıştı. Kongre'nin böyle bir adıma onay vermeyeceğinin belli olmasından sonra Obama bu planından vazgeçmişti.

Beyaz Saray yetkilileri, Irak hükümetinin, geçen hafta içinde bazı kent ve kasabaları ele geçiren IŞİD'e karşı hava saldırı düzenlenmesi için resmen talepte bulunması nedeniyle Obama'nın tek taraflı olarak hareket edebileceğini söyledi.

Geçen hafta ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u ele geçiren IŞİD ve Sünni müttefiklerinin Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde ilerledikleri haber veriliyor.

BBC’ye konuşan emniyet yetkilileri IŞİD liderliğindeki militanların 13 polisi öldürdüğünü ve Kerkük’ün güneyindeki el Beşir köyünde Kürt Peşmergeleri kaçırdığını söyledi.

Bağdat’a ilerlemeye çalışan cihatçı militanlar ve Irak ordusu arasında başkentin 60 km kuzeyindeki Bakuba’da çatışmalar devam ediyor.

IŞİD'in Musul'u işgalinden beri yüzlerce kişi çatışmalarda hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF çatışmalarda en az 400 bin kişinin yerlerinden olma durumu ile karşı karşıya olduğunu belirterek Irak'ta durumu dehşet verici olarak nitelendirdi.

İlgili haberler