CHP seçmeni 'çatı aday' için ne diyor?

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanlığı için CHP ve MHP'nin 'çatı adayı' Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, birçok kesim için sürpriz oldu.

İhsanoğlu'nun özellikle CHP'nin tabanını sandığa çekip çekmeyeceği ise yoğun olarak tartışılıyor.

Peki, Ankaralı CHP seçmeni, 'çatı adayı' nasıl değerlendiriyor?

Çayyolu semtindeki Konutkent 1 Çarşısı'nda kitapçılık yapan Saacettin İnce ve CHP'li olduğunu söyleyen müşterisi Erol Alkıvılcım'a, bu soruyu yöneltiyorum.

İkametgâhının Dikmen'de olduğunu söyleyen İnce, soruma "Sol adına onca bedel ödeyen varken İhsanoğlu'na mı kaldık? Genel Başkan, 'tanıdıkça seveceksiniz' diyor. Seçimlere bir ay kaldı, ne zaman tanıyacağız?" diyerek soruyla karşılık veriyor.

Müşterisi Alkıvılcım ise "İsim olarak tanıyorum ama geçmişini bilmiyorum. Sürpriz oldu. Şu an kararsızım" diyor.

Telif hakkı erol
Image caption Erol Alkıvılcım (solda), Sacettin İnce (sağda).

Alkıvılcım, AKP'nin adayı olma olasılığı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kim aday gösterilirse incelemeden oy vermeyi "doğru bir tarz" olarak görmüyor ama "Yapacak bir şey de yok" diye konuşuyor.

'Partili gibi bakma zamanı değil'

Kurtuluş semtinde oturan Attila Tözün, meseleye "partili gibi değil, Türkiye'nin konjonktürü gereği bakmak gerektiğini" ileri sürüyor.

Tözün, "Yanlış bir tercih değil. Yerel seçimde özellikle Ankara'daki ittifak meseleye daha serinkanlı bakmamı sağladı. Kucaklayıcı olmak lazım. Laiklikten sapmadıkça ki endişe duymuyorum, geçmişi beni ilgilendirmez" diyor.

'Sizden 20 isim önermenizi isteselerdi, İhsanoğlu bu listede olur muydu' şeklindeki soruma Tözün, "Olmazdı ama benim partim iktidar değilse demokrasi yoktur anlayışı doğru değil. Meseleye daha dışarıdan bakıyor ve dengeli yaklaşıyorum" yanıtını veriyor.

Telif hakkı SINAN
Image caption Tülay Camgöz (solda), Attila Tözün (sağda).

Tözün'ün kardeşi Tülay Camgöz ise Çayyolu'nda oturduğunu söylüyor ve "Atatürkçüyüm" diye söze başlıyor.

Camgöz, "Erdoğan'ın karşısında CHP kimi aday gösterse verecektim" diyor.

İhsanoğlu'nun "muhafazakar" kimliğini anımsattığımda ise biraz duraklıyor ve "Ben daha Atatürkçü bir aday bekliyordum. Rahatsız etti ama Erdoğan'dan daha kötü olacağını düşünmüyorum. Kazanır mı bilmiyorum ama yine de vatandaş olarak sandığa gideceğim ve bir umut oyumu vereceğim" diye konuşuyor.

'Halk mı seçmiş oluyor?'

Çankaya Yıldız'da bir apartmanın önünde bekleyen Esin ve Serdar Erdoğan'a yaklaşıyorum.

İkisi de 30 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin eski MHP'li adayı Mansur Yavaş'a oy vermişler.

Image caption Sinan Erdoğan (solda), Esin Erdoğan (sağda).

Serdar Erdoğan, "Ne CHP'liyim, ne de MHP'li, milliyetçiyim. Erdoğan'ı hiçbir zaman başbakanım olarak görmedim.

İhsanoğlu'nu da cumhurbaşkanım olarak görmek istemiyorum" diyor.

Esin Erdoğan da eşini destekliyor. 'Kim aday olsun isterdiniz' diye soruyorum. Esin Erdoğan, net bir isim önermiyor ama "Cumhurbaşkanını vatandaş seçiyor deniyor. 20 milletvekili önermezse vatandaş aday olamıyor. Şimdi cumhurbaşkanını biz mi seçmiş oluyoruz" diyerek o da soruma, soruyla karşılık veriyor.

'Mum ışığına bile koşacak durumdayım'

Necatibey'de bir parkta dinlenen Ataman Yurdusev ve Ayşegül Çetin ile 'çatı aday' üzerine sohbete başlıyoruz.

İkisi de Ekmeleddin İhsanoğlu adanı ilk kez duyduklarını, internette araştırma yaparak hakkında bilgi edindiklerini aktarıyorlar.

Image caption Ayşegül Çetin (solda), Ataman Yurdusev (sağda).

Dikmen'de oturduğunu söyleyen Yurdusev, "CHP, Gezi'nin ruhunu hiç anlamamış ama durumum tam olarak ölümü görüp, sıtmaya razı olmak gibi. Şu an hayata müdahale edemiyorum. Erdoğan giderse hayata müdahale etmiş olacağım. Erdoğan'ı değiştirebilirsek her şeyi değiştirmek için bir umudum olacak" iddiasında bulunuyor.

Batıkent'te oturduğunu söyleyen Çetin ise "Aslında ben kadın aday olsun istiyordum" diyor. "Kararsız" olmasına rağmen Erdoğan'a karşı 'çatı adaya' destek vereceğini ifade ediyor.

'Kendini böyle mi ikna ettin' diye sorunca "Hayır. Bir oy hakkım var. Pişman da olabilirim ama oy vermeden eleştiri yapılmasına karşıyım. Ayrıca kim gelirse gelsin Erdoğan'dan iyidir. Bir umut, mum ışığına bile koşacak durumdayım" yanıtı veriyor.

İlgili haberler