Irak krizi: Telafer ve Beici'de şiddetli çatışmalar

Telif hakkı Reuters

İslamcı militanlar ve Irak hükümeti yanlısı güçler arasında Beici petrol rafinerisi ve Telafer havaalanının kontrolü için şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beici isyancılar tarafından kuşatılmış durumda.

İsyancılar Telafer havaalanının önemli bölümünü de ele geçirdiklerini belirtiyor.

Çatışmalar, ABD'nin isyancılarla mücadeleye yardım amacıyla Irak'a 300 askeri danışman göndereceğini açıklaması ardından şiddetlendi.

ABD 'kapsayıcı bir hükümet' arayışında

ABD Başkanı Barack Obama dün, ABD askerlerinin Irak'ta savaşmayacağını vurguladı.

Irak hükümetinin 'terörle mücadele çabasına destek vermek için' Bağdat'a 300 civarında askeri danışman gönderileceğini anlatan Obama, Irak Şam İsam Devleti (IŞİD) militanlarının yol açtığı krizin ancak siyasi yolla çözülebileceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ülkedeki Sünni-Şii geriliminin azaltılması adına daha kapsayıcı bir kabinenin kurulması doğrultusunda baskı yapmak için yakında Irak'a gitmesi bekleniyor.

BBC'nin Washington'daki muhabiri Nick Bryant ABD yönetiminin Irak'ta ulusal birlik hükümeti kurulması için çabalarını arttıracağını belirtiyor.

Irak Başbakanı Nuri Maliki iktidarı boyunca Sünni karşıtı politikaları hayata geçirerek Sünni militanları IŞİD'e katılmaya itmekle suçlanıyor.

Irak Hükümeti, Sünni militanların ilerleyişini durdurmak için ABD'den hava saldırısı düzenlemesini istiyor.

IŞİD, kullanılmayan kimyasal silah fabrikasını ele geçirdi

IŞİD, son günlerde hızlı bir ilerleyiş sağladı.

IŞİD, Beici petrol rafinerisi civarında iki askeri helikopter düşürdüğünü açıkladı ancak bu iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

BBC'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'de bulunan muhabiri Jim Muir, militanların çok büyük bir alana yayılan petrol rafinesinin bir bölümünü ele geçirmiş olabileceklerinin düşünüldüğünü söylüyor.

Telif hakkı Getty

Militanlar başkent Bağdat'ın 70 km kuzeydoğusunda bulunan Muthanna'da artık kullanılmayan bir kimyasal silah fabrikasını da ele geçirdi.

ABD, fabrikada isyancıların kimyasal silah üretebilmesini sağlayacak herhangi bir madde bulunmadığına inandığını söyledi.

IŞİD geçen hafta Musul kentini ele geçirmişti.

IŞİD'in Musul'u işgali ve daha sonra devam eden çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

İlgili haberler