Aziz Yıldırım için yeniden yargılama kararı

Telif hakkı AFP

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın yeniden yargılanma talebini kabul etti.

Mahkeme oy birliği ile aldığı karar ile ''şike davası'' davası kapsamında Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların yeniden yargılanmasını ve infaz işlemlerinin durdurulmasına hükmetti.

Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar Fenerbahçe Televizyonu'na yaptığı açıklamada, "Bu gelişme sonrası UEFA'nın kararını (Fenerbahçe'nin bu sezon da Avrupa kupalarından men edilmesi) yeniden gözden geçirmesi ve iade-i muhakeme üzerinde durmamız gerekecek" dedi.

Yıldırım, 3 Temmuz 2011'de gözaltına alınması sonrası yargılandığı davada 2012'de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ceza, Ocak ayında Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından da onanmıştı.

Yeniden yargılanma kararı alınmasaydı, Yıldırım'ın 2 yıl 2 ay daha hapis yatması bekleniyordu.

TFF ceza vermemişti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yıldırım'a ceza vermemiş ve Fenerbahçe dahil tüm kulüpleri aklamıştı. Ancak Trabzonspor Fenerbahçe'nin yerine, ikinci sırada bitirdiği 2010-11 sezonunun şampiyonu olarak ilan edilmesini istiyor.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ise iki yıl önce Fenerbahçe ve Beşiktaş'a Avrupa kupalarından men cezası vermişti. UEFA ayrıca Sivasspor ve Eskişehirspor'u bu sezon Avrupa kupalarından men etmişti.

Beşiktaş bir yıllık cezasının dolması sonrası bu yıl Avrupa kupalarında mücadele edebilecek.

Fenerbahçe ise bu sezon Avrupa kupalarında mücadele edebilmek için, UEFA'nın verdiği ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin de (CAS) da onadığı cezalar için İsviçre Federal Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurması için başvuruda bulunmuştu.

İlgili haberler