İngiltere'de telekulak davasında mahkumiyet

Telif hakkı AFP

İngiltere'deki telekulak davasında mahkeme, News of the World gazetesinin eski editörlerinden Andy Coulson'ı suçlu buldu.

Aynı gazetenin eski editörlerinden olan ve Rupert Murdoch'ın medya imparatorluğunun şirketlerinden News International'ın eski Genel Müdürü Rebekah Brooks ise beraat etti.

Brooks'a yasadışı telefon dinleme ile kamu yetkililerine rüşvet verme ve adaleti yanıltma gibi suçlamalar yöneltiliyordu.

Mahkeme salonundaki BBC muhabiri Robin Brant, 138 günlük yargılamanın ardından gelen karar nedeniyle Brooks'un jüri üyelerine teşekkür ettiğini aktardı.

Cameron'ın danışmanıydı

Mütevazı bir aileden gelen Brooks, eski Başbakan Tony Blair ve şimdiki Başbakan David Cameron ile şahsi yakınlığı ile dikkat çekiyor.

Coulson'ın ise Cameron tarafından kabinenin İletişim Direktörü yapılmış olması eleştiriliyor.

BBC Politika Editörü Nick Robinson, şimdi Cameron'ın daha önce verdiği sözü tutarak özür dilemesinin ve skandallar nedeniyle sahibi tarafından kapatılan News of the World gazetesinin eski editörüne niye iş verdiğini açıklamasının beklendiğini söylüyor.

Yargılama sırasında, Brooks ve Coulson'ın gönül ilişkisi yaşadığı da ortaya çıkmıştı.

Jüri heyeti, Brooks'un eşi Charlie Brooks, eski kişisel asistanı Cheryl Carter, News of the World'ün eski şef editörü Stuart Kuttner ile Mark Hanna'yı da suçsuz buldu.

Jüri üyeleri, gazetenin eski kraliyet ailesi editörü Clive Goodman'a da ceza verebilir.

168 yıllık gazete News of the World'ün kapanmasıyla sonuçlanan skandal, gazetenin 2000-2006 arasındaki haber araştırmalarında sistematik olarak yasadışı telefon dinleme yöntemini kullandığının ortaya çıkmasıyla patlak vermişti.

Telefonları dinlenenler arasında siyasetçiler, suç kurbanları, ünlüler ve kraliyet ailesi mensupları bulunuyor.

Yargılama boyunca savunma avukatları da gazete çalışanları tarafından yasadışı dinlemeler yapıldığını kabul etti.

Ancak avukatlar, bu suçların gazete tarafından yıllık 100 bin sterlin karşılığında işe alınan özel dedektif Glenn Mulcaire ve editör Goodman tarafından işlendiğini savunuyor.

Her ikisi de 2007 yılında kısa süre hapis yatmıştı.

Ayrıca, Murdoch'ın şirketi mağdur olanlara milyonlarca sterlin tazminat ödemek zorunda kaldı.

İlgili haberler