BM: Irak'ta Haziran ayında çoğu sivil en az 1075 kişi öldü

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler (BM) gözlemcileri, Irak'ta Haziran ayında, çoğu sivil en az 1075 kişinin öldüğünü belirtti.

Irak'taki BM insan hakları gözlemcileri, 5 ve 22 Haziran arasında Ninova, Diyala ve Selahattin vilayetlerinde en az 757 sivilin öldüğünü söyledi.

Aynı tarihler arasında başkent Bağdat ve Irak'ın güney bölgelerindeki çatışmalarda ölenlerin sayısı da en az 318 olarak belirlendi.

BM sözcüsü Rupert Colville, verilerin 'en aza işaret ettiğine' dikkat çekip bu rakamlara sivillere yönelik yapıldığı kanıtlanan yargısız infazların, savaşmayarak öldürülen polis memurlarıyla askerlerin de dâhil olduğunu söyledi.

Haziran başında IŞİD liderliğindeki militanlar, aralarında ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'un da bulunduğu kuzey bölgelerinde hakimiyetlerini artırmıştı.

BM raporunda, Selahattin vilayetindeki Pirvajili köyünde 15 Şii sivilin kaçırılıp öldürülmesini de yargısız infazlara örnek gösterirken, Dicle Nehri kıyılarında kimliği belirsiz 45 ceset bulunduğuna dair haberleri de paylaştı.

Raporda ayrıca, Irak güvenlik güçlerinin de Ninova eyaletindeki Musul'un IŞİD kontrolüne geçmesi üzerine bölgeden çekilirken yargısız infaz gerçekleştirdiğine dair teyit edilmiş bilgiler olduğu belirtildi.

Gözaltındakilerin tutulduğu odalara el bombaları atıldığı ve en az 10 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

IŞİD Beici'deki petrol rafinerisini 'ele geçirdi'

Bu arada Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Beici kentinde bulunan Irak'ın en büyük petrol rafinerisini ele geçirdiğini açıkladı.

Beici kenti, Bağdat'ın kuzeyinde bulunuyor.

Petrol rafinerisi son 10 gündür kuşatma altındaydı.

Çatışmalar sırasında Irak askeri güçleri birkaç defa geri püskürtülmüştü.

Rafineri, Irak'ın petrol ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Rafineri, Irak'ın petrol ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Erbil'de

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dünkü Bağdat ziyaretinin ardından bugün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'e gitti.

Bağdat'ta siyaset dünyasının önemli figürleri ile görüştükten sonra ABD büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenleyen Kerry, Irak için "yoğun ve uzun süreli destek" sözü verdi.

Kerry Sünni militanlarca yapılan saldırıların Irak'ın varlığına bir tehdit olduğunu ve ülkenin liderlerinin "hemen" harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kerry "Destek yoğun ve uzun süreli olacak ve eğer Iraklı liderler ülkeyi biraraya getirmek için gereken adımları atarsa etkili de olacak" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı ülkesinin desteğinin Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı daha etkili savaşmasını sağlayacağını ve Irak'ın bütünlüğüne de saygılı olacağını söyledi.

İlgili haberler