ABD, Sudanlı Meryem İbrahim için harekete geçti

Sudan'da din değiştirdiği için ölüm cezasına çarptırılıp hapse gönderilen ancak dün mahkeme kararıyla serbest kalan Meryem İbrahim, bugün yeniden gözaltına alınmıştı. ABD Dışişleri bir açıklama yaparak, Meryem İbrahim'in ülkeden ayrılabilmesi için Sudan hükümetiyle görüştüklerini söyledi.

ABD Sözcüsü Marie Harf gazetecilere "İbrahim ve ailesi, ellerinde belgelerle ilgili soruları cevaplamaları için birkaç saattir gözaltında tutuluyor" dedi.

Harf, Sudan hükümetinin ABD'yi "İbrahim ve ailesinin güvende olduğu" konusunda temin ettiğini belirtti.

Meryem İbrahim'in avukatı Reuters haber ajansına bir açıklama yaparak, 27 yaşındaki kadın, Hartum'da bir polis merkezine götürüldüğünü ve yalan bilgi verip vermediği konusunda sorgulandığını söyledi.

'Pasaport ve vize alarak çıkış yapması istenecek'

İbrahim'in havaalanında eşi Daniel Wani ve iki çocuğuyla birlikte yaklaşık 40 güvenlik görevlisi tarafından gözaltına alındığı aktarılmıştı.

BBC'ye konuşan Sudan Dışişleri'nden Abdullahi Alzareg, İbrahim'in Sudanlı olduğu halde acil çıkış için Güney Sudan belgelerini ve bu belgelerdeki ABD vizesini kullandığını söyledi.

Alzareg, İbrahim'in serbest bırakıldıktan sonra pasaport ve vize alarak, bu belgelerle çıkış yapmasının isteneceğini belirtti.

Asılarak idam cezası verilmişti

Meryem İbrahim'in idam cezası dün bir temyiz mahkemesi tarafından bozulmuştu.

İbrahim, Ağustos 2013'te zina suçundan gözaltına alınmıştı.

Ancak İbrahim Şubat'ta Müslüman değil Hristiyan olduğunu söyleyince din değiştirmekle de suçlandı.

Hristiyan bir erkekle evlenen İbrahim, din değiştirdiği için Mayıs ayında bir şeriat mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

İbrahim'e kararını değiştirmesi için üç gün süre veren mahkeme, İslam'a dönmeyi reddetmesi üzerine İbrahim'e asılarak idam cezası verdi.

Ceza aldığında hamile olan İbrahim çocuğunu hapishanede doğurdu.

27 yaşındaki İbrahim'e verilen ölüm cezası uluslararası çapta tepkiye neden oldu.

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Sudan'da 1980'li yıllardan bu yana İslami hukuk uygulanıyor.

İlgili haberler