Kuzey Kore ile ABD arasında Hollywood krizi

Telif hakkı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un öldürülmesini konu olan Hollywood filmi, ABD ile Kuzey Kore arasında yeni bir gerilime neden oldu.

Kuzey Kore yönetimi, filmin gösterilmesinin "savaş nedeni" sayılacağını belirterek, ABD'ye "acımasız" bir karşılık verebilecekleri tehdidinde bulundu.

Açıklama yapan Kuzey Koreli yetkililer, film ismini söylemekten kaçındı.

İki ülke arasında gerginlik yaratan filmin, Ekim ayında gösterime girmesi beklenen ve benzer konudaki The Interview (Görüşme) isimli film olduğu sanılıyor.

Hollywood'ın ünlü isimlerinden James Franco ve Seth Rogen, aksiyon komedi türündeki bu filmde başrolleri paylaşıyor.

Filmde ikili, bir mizah programı sunuyor.

Programın prodüktörü Kuzey Kore'nin lideri Kim ile röportaj yapmaya hazırlanıyor.

Fakat prodüktörün Kim'i öldürmeye çalışan Amerikan Haberalma Teşkilatı CIA'in ajanı olduğu ortaya çıkıyor.

Sosyal paylaşım sayfası Youtube'da yayınlanan filmin fragmanında Kim Jong-un'a benzeyin bir aktör, Kuzey Kore'ya ait olduğu belirtilen tank, helikopter ve nükleer başlık denemeleri gözüküyor.

Filmin yönetmenlerinden Seth Rogen Kuzey Kore'yi ziyaret eden gazetecilerden ilham aldıklarını söyledi.

Rogen, filmin Kuzey Kore eski lideri Kim Jong-il ile ilgili olduğu fakat Kim'in 2011 yılında ölmesinden sonra yeniden düzenlendiğini dile getirdi.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA'ya konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, liderlerinin hedef gösterilmesini "kaba bir terör saldırısı ve savaş olarak nitelendirdi.

Sözcü bu durumun kesinlikle hoş karşılanmayacağını belirterek, filmin gösterilmesi durumunda ABD'nin sert bir karşılık bulacağını söyledi.