Barclays'e sahtekârlık ve dolandırıcılık davası

Telif hakkı PA

İngiltere merkezli dünyanın en büyük bankalarından Barclays ABD'de işlemlerde sahtekârlık ve dolandırıcılık davası ile karşı karşıya.

New York başsavcılığının hazırladığı iddianamede banka, belgelerde sahtecilik yapmakla ve bazı yatırımcıları saldırgan ticari durumlardan korumak için hali hazırda var olan sistemler hakkında bilerek yanlış bilgi vermekle suçlanıyor.

Suçlamalar, bankanın müşterilerinin büyük hisse bloklarının ticaretini yapmalarına izin verirken fiyatları daha gizli tutmalarına olanak sağlayan "kara havuz" işlemleri ile ilgili.

Kara havuzlar bankalar tarafından oluşturulan daha az şeffaf ve dolayısı ile denetime o kadar da açık olmayan özel piyasalar olarak biliniyor.

Barclays, suçlamaları 'oldukça ciddi' bir şekilde ele aldıklarını açıkladı.

Dolandırıcılık suçlamalarının ardından bankanın hisseleri Londra piyasalarında sabahın erken saatlerinde yüzde 4'lük bir düşüş yaşadı.

Telif hakkı AP

Savcılar bankanın yatırımcılarına kara havuzu kullanan müşterilerin türü hakkında bilerek yanlış bilgi verdiğini söylüyor.

New York Başsavcısı Eric Schneiderman "Barclays yatırımcılarına güvenli sularda olduğunu söyleyerek kara havuzunu büyüttü. Davaya göre Barclays'in kara havuzu 'predatörlerle' dolu, oraya Barclays'in daveti ile gelmişler" diyor.

Bankanın kara havuzundaki yüksek frekanslı ticari işlemlerde sahtekarlık olduğu iddia ediliyor.

Yüksek frekanslı ticaret yapan tacirler hisse senetlerini diğer yatırımcılara göre çok daha hızlı alıp satabilmek için sofistike yazılımlar kullanıyor ve hisse senetlerinin fiyatlarındaki çok küçük oynamalarda dahi yüksek karlar elde edebiliyor.

İddianamede Barclays'in yatırımcılara işlemlerin yakın şeklide takip edildiğini ve "predatör" yatırımcıların sorumlu tutulacağını söylediği yer alıyor. Fakat gerçekte bankanın kara havuzunda yüksek frekanslı yatırımcıların lehine olacak şekilde ve "aktif bir şekilde onları havuza çekmek için çabalayarak" şekilde işlem yapmakla suçlanıyor.

Dünyanın önde gelen piyasalarından olan Londra ve New York borsaları yüksek derecede şeffaflıkları ve regüle edilen yapıları ile biliniyor.

BBC'nin ekonomi editörü Kemal Ahmed, iddialar kanıtlanırsa bankanın "sonu gelmeyen para cezalarına" çarptırılabileceğini söylüyor.

Bir açıklama yayınlayan banka, "Barclays New York başsavcılığı ve Tahvil ve Döviz Komisyonu (SEC) ile işbirliği halindedir ve bu meseleyi kendi içinde de araştırmaktadır. Barclays için piyasaların bütünlüğü ilk önceliktir" dedi.

Savcı bir kısım eski Barclays çalışanının soruşturmaya ciddi şekilde katkı sağldığını söyledi.