İsrail: Kayıp gençleri '2 Hamas üyesi kaçırdı'

Telif hakkı AFP

İsrail yönetimi Batı Şeria'da kaybolan üç gencin iki Hamas üyesi tarafından kaçırıldığını söyledi.

İsrail'in yurtiçi istihbarat servisi Şin Bet, Mervan Kavesmih ve Emir Ebu Ayşe isimli kişilerin kaçırılma olayı ile ilgili şüpheliler olduğunu açıkladı.

İsrail, Hamas'ı gençleri kaçırmakla suçluyor.

Hamas ise bu iddiayı reddediyor.

Hamas'ın siyasi lideri Halit Meşal, gençlere ne olduğu ile ilgili kendilerinin bilgisi olmadığını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da "kaçırılma olayının" Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas'ın Hamas ile yaptığı uzlaşı hükümeti anlaşmasının bir sonucu olduğunu söylemişti.

Netanyahu, Abbas'ı Hamas ile anlaşmaya son vermeye çağırmıştı.

İsrail askerleri, kaybolan üç genci bulmak için gerçekleştirilen operasyon sırasında Batı Şeria'da Filistinlilerle çatıştı ve yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

İsrail ve Filistinli yetkililer 3 gencin kaçırılmasından beri iki şüphelinin kayıp olduğunu ifade ederek, arama çalışmalarının başladığını belirtti.

Telif hakkı AFP

Şin Bet, iki şüphelinin de daha önce "terörist eylemler nedeniyle İsrail hapishanelerinde tutulduğunu" ifade edip, şüphelilerin gençlerin kaybolduğu El Halil kentinden olduğunu söyledi.

Ebu Ayşe'nin babası AFP haber ajansına yaptığı açıklamada oğlunun gençlerin kaybolması ile ilgili bir ilgisi olmadığını dile getirdi.

Fakat oğlunu gençler kaybolduğundan beri görmediğini vurguladı.

Telif hakkı Reuters

İkisi 16 biri 19 yaşında üç genç aybaşında El Halil yakınlarında okullarından otostop yaparak döndükleri sırada kaybolmuştu.

Filistinli yetkililer arama çalışmaları için İsraillilerle işbirliği halinde olduklarını söylüyor.

2006 yılında Hamas tarafından kaçırılan ve beş yıl boyunca alıkonulan İsrail askeri Gilad Şalit'in ardından, gençlerin kaybolması ülkede geniş yankı uyandırdı.

Şalit'in serbest bırakılması için İsrail tarafı binden fazla Filistinli tutukluyu serbest bırakmıştı

İlgili haberler