Irak: Tikrit'i geri alma operasyonu

Telif hakkı AP

Irak ordusu, Tikrit'i Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının elinden geri almak için büyük bir operasyon başlattı.

Binlerce Irak askerinin, savaş uçakları ve tanklar eşliğinde Samarra kentinden Tikrit'e doğru ilerlediği belirtiliyor.

Iraklı askeri kaynaklar, operasyonun Amerikalı askeri danışmanlarla koordinasyon halinde yürütüldüğünü belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, ülkedeki personelini korumak için Irak üstünde insansız hava araçları uçurduğunu açıklamıştı. Ancak ABD'li askerler operasyonda doğrudan görev almıyor.

IŞİD militanları, Musul'un ardından, Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in memleketi olan Tikrit'i 11Haziran'da kontrolü altına almıştı.

'Kaçın ya da ölün'

Ordu sabah saatlerinde de kentteki militanlara helikopterlerle hava saldırısı düzenlemişti.

Associated Press haber ajansı, Tikrit'teki hava saldırılarının kentin kuzeyindeki üniversite kampüsünde konuşlamış Irak askerlerine saldıran Sünni militanları hedef aldığını duyurdu.

Telif hakkı Reuters

Fransız AFP ajansına konuşan General Sabah Fatlawi, "IŞİD militanlarının iki şansı var; kaçmak ya da ölmek" dedi.

Başkent Bağdat'ın güneyinde de Irak ordusu ile Sünni militanlar arasında çatışma yaşandı, en az 20 Irak askeri öldü. Irak polisi, onlarca militanın da öldürüldüğünü açıkladı.

Ülkede yaşanan gelişmeler, Şii Başbakan Nuri El Maliki'nin koltuğunu da sallıyor.

Irak'ın önde gelen Şii din adamlarından Ayetullah Sistani, Salı günü ilk kez toplanacak olan yeni parlamentoya, o güne kadar bir başbakan üzerinde anlaşmaları çağrısında bulundu.

Mezhepsel politika izleyerek ülkeyi karışıklığa sürüklediği suçlamaları yöneltilen Maliki, başbakanlığa üçüncü dönem de devam etmek istiyor.

İlgili haberler