Ukrayna'nın doğusunda ateşkes tehlikede

Telif hakkı AP

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı muhalifler ile ordu arasında Pazartesiye kadar uzatılan ateşkes tehlikeye girdi.

Kiev'den yetkililer, muhaliflerin saldırıları devam ederse, ateşkesin iptal edilebileceğini duyurdu.

Ordu sözcüsü, Rusya yanlısı ayrılıkçıların güçlü olduğu Sloviansk kenti yakınlarında en az bir askerin öldürüldüğünü açıkladı. Yerel basın ise en az üç askerin öldüğünü bildiriyor.

Gece boyunca da Kiev hükümetinin kontrolü altında olan bazı bölgelere de saldırılar yapılmıştı.

Ukrayna Unian haber ajansına konuşan Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sözcüsü, 'Saldırıların devam etmesi halinde hükümetin ateşkesi iptal etme hakkının saklı bulunduğunu' söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, barış planının görüşülmesine olanak tanınması için, Pazartesi başlatılan ateşkesi dün üç gün daha uzatmıştı.

Telif hakkı AP

Donetsk ve Luhansk'taki bazı ayrılıkçı liderler karara uyacaklarını açıklasa da ateşkese uymayacağını söyleyen ayrılıkçı gruplar da var.

Poroşenko'nun ateşkes açıklaması, Avrupa Birliği ile imzaladığı yeni ortaklık anlaşmasından bir kaç saat sonra geldi.

Ukrayna'ya devrik başkan Viktor Yanukoviç'in 2013 sonunda söz konusu anlaşmayı imzalamaktan son anda vazgeçmesi, ülkede hala devam eden karışıklığın ana nedenlerinden biri olmuştu.

Ülkenin yeni başkanı Poroşenko anlaşmayı "tarihi bir imza" olarak nitelerken, karşı çıkan Rusya, "anlaşmanın sonuçları olabileceği ve Ukrayna'nın ikiye bölünebileceği" uyarısını yaptı.

Rusya ateşkesin uzatılmasından memnun

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, daha önce yaptığı açıklamada 'militanların silah bırakmaya zorlanması anlamına gelmediği sürece ateşkesin uzatılmasından memnun olacaklarını' söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de muhalifler ile Kiev arasında barış görüşmelerine olanak verecek, uzun soluklu bir ateşkesten yana olduğunu belirtmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 20 Haziran'da 15 maddelik bir barış planı açıklamıştı.

Plan, iktidar gücünün yerelleştirilmesini ve erken seçimlere gidilmesini içeriyor.

Ayrıca, Ukrayna-Rusya sınırında 10 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması ve ayrılıkçıların çatışma bölgelerini terk etmesi için güvenli bir koridor açılması öngörülüyor.

İlgili haberler