Hindistan'da 12 katlı bina çöktü: 'En az 100 kişi mahsur'

Telif hakkı Getty

Hindistan'ın güneyinde inşaat halindeki 12 katlı bir binanın çökmesi üzerine en az dokuz kişi öldü. Binada 100'den fazla kişinin de binada mahsur kaldığından endişe ediliyor.

Olaydan yalnızca birkaç saat önce de başkent Yeni Delhi'de beş katlı bir binanın çökmesi sonucu 5'i çocuk 10 kişi ölmüştü.

Chennai'de binada mahsur kalanların çıkarılması için kurtarma ekipleri görevlendirildi.

Kurtarma çalışmalarına katılan Rekha Rani, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Enkaz altında yaklaşık 132 işçi var. 100'e yakını güneydeki Andhra Pradeş vilayetinden" dedi.

Enkaz altından en az 26 kişi kurtarıldı. Rekha Rani'nin bu rakamları kurtarma çalışmaları öncesinde mi sonrasında mı verdiği ise netlik kazanmadı.

BBC'nin Mumbai'den bildiren muhabiri Yogita Limaye, son bir sene içinde Hindistan'ın birçok büyük kentinde çok sayıda binanın çöktüğünü belirtti. Limaye, son olayın da ülkenin inşaat sektöründe düzenlemelere gidilmesi gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

BBC muhabiri şöyle devam etti: "Bazı çöküntüler kalitesiz malzeme kullanılmasından kaynaklanırken bazıları da binaların eski olması sebebiyle çöküyor ve bina sakinlerinin tehlike uyarılarına rağmen oralarda yaşamaya devam ediyor."

Limaye, inşaat sektöründeki yolsuzluklara da dikkat çekip kaçak kat çıkmanın, alt yapıyı tehlikeye atarak bazı duvarları yıkmanın da çöküntüye neden olan sebeplerden olduğunu kaydetti.

Hindistan polisi olayla ilgili soruşturma açtı.

Ocak ayında Goa'da bir bina çökmesi sonucu en az 14 kişi ölmüştü. Geçen eylül ayında Mumbai'de de dört katlı bir bina yıkılmış, en az 42 kişi yaşamını yitirmişti.

İlgili haberler