Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığına resmen aday

Telif hakkı n

CHP ve MHP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday olarak belirledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu resmen aday gösteren dilekçelerini TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.

Başvuruyu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adına grup Başkanvekili Engin Altay, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adına ise grup Başkanvekili Oktay Vural yaptı.

CHP ve MHP'nin İslam Konferansı Örgütü eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için sunulan dilekçelerde CHP'den 109, MHP'den 52 milletvekilinin imzası var.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa eden bağımsız milletvekilleri İdris Bal ve Hami Yıldırım da CHP'nin sunduğu dilekçeye imza attı.

Dilekçeyi CHP adına sunan Engin Altay, "Türkiye bir kamplaşma ve gerilim politikasını yıllardır yaşıyor. Toplumun beklentilerine karşılık verebilecek bir aday olarak Sayın İhsanoğlu'nu milletimize önerdik" diye konuştu.

MHP'nin dilekçesini sunan Oktay Vural da, "Sayın İhsanoğlu demokratik bir alternatif olarak Türk milletinin önüne konuşmuş durumdadır. Gerçekten millet cumhurbaşkanlığı makamında kavga istemiyor" dedi.

İhsanoğlu'nun adaylığı için dilekçeleri alan Cemil Çiçek, "Aldığımız başvuruyu yarın Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ileteceğiz. Bundan sonraki süreç YSK'nın tasarrufundadır. Bu seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

Çiçek, "Cumhurbaşkanlığının anayasamız ve devlet geleceğimizde çok önemli bir yeri var. Cumhurbaşkanları devletin başıdır. Türk devletinin birliğini temsil eder. Milletimiz de bu makamın yüceliğine yakışır bir seçim gerçekleştirecektir. Benim dönemimde birçok ilkler oldu bazıları olumlu bazıları olumsuz. Hayırlara vesile olsun" diye devam etti.

İlgili haberler