Tikrit: Irak ordusundan IŞİD mevzilerine hava saldırısı

Telif hakkı Reuters

Irak hükümeti, IŞİD'in kontrolüne geçen Tikrit'i geri almak için askeri operasyonlarına devam ediyor.

Bölgedeki görgü tanıkları ve yetkililerin aktardığına göre ordu, Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in de memleketi olan Tikrit'te militanların mevzilerine hava saldırısı düzenledi.

Irak güvenlik güçlerinin Tikrit yakınlarındaki Dicle'den geri çekildikleri yönünde haberler geliyordu.

Gazetecilere konuşan Irak ordusu yetkilisi Kasım Atta, "Güvenlik güçleri farklı bölgelerden ilerliyor. Devam eden çatışmalar var" dedi.

Associated Press haber ajansına konuşan görgü tanıkları, ordunun birkaç gün önce ele geçirdiği Kadissiyah bölgesinde çatışmalar yaşandığını ifade ediyor.

Ajansa konuşan bir yetkili de, ABD'nin eskiden hava üssü olarak kullandığı Speicher Kampı yakınlarında da çatışma olduğunu söyledi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının bir helikopteri düşürdüğü ve pilotunu alıkoydukları bildirildi.

Rus uçakları Irak'ta

Diğer yandan, Irak'ın Rusya'dan sipariş ettiği savaş uçakları da ülkeye vardı.

Irak Savunma Bakanı savaş uçaklarının 'üç dört gün içinde hizmete gireceğini' söyledi.

Pazar günü BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Irak'ta 'devlete ölümcül bir tehdit' oluşturduğunu söylediği militanlara karşı mücadeleye yardımcı olmak için ülkede siyasi birlik kurulması çağrısında bulundu.

Hague, "Güvenlik operasyonları yalnızca Irak'ta tüm unsurların güçlü siyasi desteğini alırsa işler" dedi.

Diğer yandan, Irak'da Sünni koalisyon grubu Muttahidun 'talepleri karşılanmazsa' Salı günkü meclis oturumuna katılmayacaklarını duyurdu.

Irak'ın en etkin Şii din adamı Büyük Ayetullah el Sistani de Irak'ta Salı gününe kadar başbakan üzerinde uzlaşıya varılması çağrısı yapmıştı.

Pazar günü Tahran'da konuşan İran'ın dini lideri Ali Hamaney Irak'ta yaşananları 'Şii ve Sünni Müslümanlar arasında bir gerginlik' gibi yansıtılmasına tepki gösterdi.

İlgili haberler