İstanbul'da kitlesel 'Onur Yürüyüşü'

Telif hakkı REUTERS

İstanbul, Beyoğlu'nda düzenlenen 'Onur Yürüyüşü' binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Katılımcılar yürüyüş için TSİ 17.00'de Fransız Konsolosluğu önünde biraraya geldi.

Göstericilerin Taksim Meydanı'na çıkmasına izin verilmedi.

Bunun üzerine göstericiler, İstiklal Caddesi üzerinden Tünel Meydanı'na yürüdü.

Ailelerden de katılım oldu

Yürüyüşte LGBTi (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) bireylerin hak talepleriyle ilgili döviz ve pankartlarla gökkuşağı bayrakları taşındı.

Telif hakkı AFP

Yürüyüş sırasında 'Susma Haykır Eşcinseller Vardır', 'Homofobik Devlet Yıkacağız Elbet', 'Tayyip Kaç Kaç LGBTİ Geliyor', 'Neredesin Aşkım, Buradayım Aşkım', 'Ay Ayol Anarşi' sloganları atıldı.

Yürüyüşe LGBTİ bireylerin ailelerinden de katılanlar oldu.

İngiltere Konsolosluğu binasında İngiliz bayrağının yanına gökkuşağı bayrağı asıldı ve bayrağın fotoğrafı, Konsolosluk yetkilileri tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Açıklamada hükümete tepki

Gösteride yapılan basın açıklamasında LGBTİ bireylerin Anayasa’da ve Ayrımcılık Yasası’nda haklarının tanınmadığı belirtildi.

Telif hakkı AFP

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çok değil bundan bir yıl once anayasa yazım sürecinde AKP hükümetinin LGBTİ gerçekliğine yaklaşımını hep beraber gördük. Demokratikleşme adı altında sunulan ayrımcılık yasasında LGBTİ’leri görmezden gelmesi ise hepimizin malumu.”

“Bugün hala yaşam hakkımız başta olmak üzere barınma ve çalışma gibi temel insan haklarımız güvenceye kavuşturulmuyor. AKP hükümetinin LGBTİ varoluşları tanımaması, hedefi olduğumuz nefret suçlarının teşviki anlamına geliyor.”

Yürüyüşle birlikte bu yıl ‘Temas’ temasıyla gerçekleştirilen 22. İstanbul LGBTİ Onur Haftası da sona ermiş oldu.