AB liderleri, Rusya ve Ukrayna ile görüştü

Telif hakkı Getty

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün ateşkes süresinin sonuna yaklaşılan Ukrayna'daki krizi masaya yatırmak üzere Ukrayna ve Rusya Devlet Başkanlarıyla iki saatten uzun süren telekonferans görüşmesi yaptı.

Bugünkü görüşme, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Poroşenko'yla bir hafta içinde yaptıkları ikinci görüşme oldu.

Elize Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "ülkenin istikrara kavuşması, güvenliğin sağlanması, ateşkesin uzatılması ve barış planının uygulamaya konmasının önemi vurgulandı" dendi.

Avrupa Birliği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ayrılıkçı gruplara silahlarını bırakma çağrısı yapmazsa Rusya'ya yaptırımlarını arttıracakları tehdidinde bulunuyor.

Merkel, barış planında bir ilerleme kaydedilmezse Rusya'ya 'AB'nin güçlü önlemler almaya' hazır olduğunu söyledi.

Görüşmenin yapıldığı gün, ateşkese rağmen ülkenin doğusundan çatışma haberleri geldi.

Ukrayna ordusu sözcüsü, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde hafta sonu yaşanan çatışmalarda en az beş askerin öldüğünü söyledi.

Ateşkese tepki gösteren göstericiler de bugün, Ukrayna Devlet Başkanı Proşenko'nun Kiev'deki ofisi önünde gösteri düzenledi.

Reuters haber ajansına konuşan bir gösterici, "Geçici ateşkes, askerlerimizin ölümü dışında hiçbir sonuç getirmedi" dedi.

Barış planı

Ateşkes, geçen Cuma günü varılan anlaşmayla üç gün daha uzatılarak süresi Pazartesi gecesi yerel saatle 23.00'a çekildi.

Bazı muhalif gruplar ateşkesi denetlemeyi reddetti ve küçük çaplı çatışmalar hafta sonu da devam etti.

Ukrayna ordusu sözcüsü Oleksiy Dmitraşivski, en az beş askerin öldüğünü, 17 askerin de yaralandığını söyledi.

Sözcü, Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların Donetsk'te hava savunma birliklerine ait bir tesisi de ele geçirdiklerini ve altı askeri alı koyduklarını ifade etti. Bu bilgi bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Donbass taburundaki askerler de Devlet Başkanı Poroşenko'dan, ateşkes sona erince çatışmaya devam etmeleri için izin vermesini istedi.

Poroşenko, 15 maddelik barış planının yürürlüğe girebilmesi için ateşkesin uzatılması talebinde bulunmuştu.

Barış planı, iktidarın merkezden dağıtılmasını, yerel ve genel seçimlere gidilmesini öngörüyor.

AB'nin uyarısı, Poroşenko'nun AB ile ticaret anlaşması imzaladığı döneme denk geldi.

Poroşenko'dan önce devlet başkanı olan Viktor Yanukoviç'in, Rusya baskı altında AB ile ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesi ülke çapındaki gösterileri tetiklemişti.

Gösteriler ve muhalif tepkilerin ardından Rusya Kırım'ı ilhak etti ve ülkenin doğusundaki ayrılıkçılar Ukrayna'dan bağımsızlıklarını ilan etti.

Rusya yanlıları ve Ukrayna hükümetine bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalarda 420'den fazla kişi öldü.

İlgili haberler