İsrail: Hamas hesap verecek

Telif hakkı AP

İsrail, Batı Şeria'da 3 Yahudi genci "kaçırıp öldürmekten" sorumlu tuttuğu Filistinli Hamas hareketini "cezalandıracağını" açıkladı.

Yaklaşık 2 hafta boyunca kayıp olan 16 yaşlarındaki Naftali Frenkel ve Gilad Şaar ile 19 yaşındaki Eyal Yifraç'ın cesetleri dün sabah saatlerinde, kayboldukları El Halil kenti yakınlarında bir çukurda bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gençlerin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu Hamas militanlarının "hesap vereceğini" söyledi. Hamas ise sorumluluğu üstlenmiyor.

Gazze Şeridi'ne dün gece boyunca İsrail tarafından 30'dan fazla hava saldırısı düzenledi. İsrailli askeri sözcüler, Gazze Şeridi'nden İsrail'in güney kesimlerinde Pazar gecesinden itibaren 18 roket saldırısı düzenlendiğini öne sürdü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze merkezindeki bir polis merkezine saldırısında 4 kişinin yaralandığını kaydetti.

Yerel kaynaklar, saldırılarda Hamas ve İslami Cihad örgütlerinin eğitim tesislerinin hedef alındığını belirtti.

Hava saldırıları nedeniyle Gazze'de elektrikler kesildi.

Gazze'deki Hamas muhabiri, Hamas'ın roket saldırılarının sorumluluğunu da üstlenmediğini aktarıyor.

Hamas: Kaçırma hikaye

İsrail ordusu bir yandan da, ilahiyat öğrencisi gençlerin cesetlerinin bulunduğu Halhul kasabasını abluka altına aldı.

İsrailli bir yetkili, gençlerin kaçırıldıktan kısa bir süre sonra öldürüldüğünü belirtti.

Yetkililerin kaçırma ve öldürmeden sorumlu tuttuğu Eyüb Kavazmi'nin evlerinin havaya uçurulduğu açıklandı.

Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampında Filistinli bir genç, İsrail askerleri tarafından öldürüldü. İsrail ordusu, gencin operasyon yürüten askerlere patlayıcı madde fırlattığını iddia etti.

Hamas haraketinden yapılan açıklamada İsrail yönetimi, "kaçırma hikayesini" kullanarak Filistinlilere savaş ilan etmekle suçlandı.

Örgüt sözcülerinden Sami Ebu Zühri, "İsrail güçleri gerginliği artırmaya veya savaşa girişirse, kendileri için cehennemin kapılarını açmış olurlar" diye konuştu.

İsrail'de öfke hakim

İsrailli gençler, 12 Haziran günü Filistin'in El Halil kentindeki Yahudi yerleşimlerinden evlerine dönmeye çalışırken ortadan kaybolmuştu.

Gençlerin bulunması için İsrail güvenlik güçleri bölgeyi didik didik aradı ve dün sabah cesetler üzeri taşlarla örtülmüş bir çukurda bulundu.

İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett, Facebook sayfasına yazdığı mesajda şöyle dedi: "Çocukların katilleri ve onları yönlendirenler affedilemez. Artık söz değil hareket zamanı."

BBC'nin Orta Doğu muhabiri Kevin Connolly, gençlerin cenaze töreninin büyük bir ulusal yas ve öfke gününe dönüşeceğini belirtiyor.

Connolly, Başbakan Netanyahu'nun İsrail toplumunda hissedilen tepki ve öfkeye uygun hareket edeceğini öngörüyor.

İsrail'in geçmişte Hamas liderlerine yönelik nokta saldırıları düzenlediğini ve örgütün füze ve silah depolarının hedef alınabileceğini belirten Connolly'ye göre, İsrail bu saldırılardaki siyasi hedefi ise Hamas ile Filistin Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih arasındaki ulusal birlik hükümeti anlaşmasını geçersiz hale getirmek olacak.

Filistin yönetimi 'üzgün'

Telif hakkı Reuters

İsrail Savunma Bakan Vekili Dan Danon, BBC'ye yaptığı açıklamada "Hamas'ın bedel ödemesi gerektiğini" vurgulayarak şöyle dedi: "Çok açıkça söylemeliyiz ki eğer okullarından dönen çocukları öldürürseniz bizimle eskisi gibi çalışamazsınız."

Hamas, kaçırma ve öldürme olayında rolü olduğu suçlamasını reddediyor.

Filistin Başkanı Mahmud Abbas ise gelişmeler üzerine hükümeti olağanüstü toplantıya çağırdı.

Filistin yönetimi sözcüsü Abdullah Abdullah, ölümler nedeniyle üzüntü duyduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Dünyanın bu bölgesinde barışın yaratılmasını istiyoruz ki ister Filistinli ister İsrailli olsun, hiçbir anne veya aile sevdiklerini yitirdikleri için üzülmesin."

İsrailli gençleri arama çalışmalarının sürdüğü 2 hafta boyunca 400'den fazla Filistinli tutuklandı ve çıkan çatışmalarda 5 Filistinli öldü.

İlgili haberler