İsrail yasta, Gazze ateş altında

Yaklaşık iki haftadır kayıp olan ve dün Batı Şeria'da ölü bulunan üç Yahudi genç için bugün cenaze töreni düzenlendi.

16 yaşlarındaki Naftali Frenkel ve Gilad Şaar ile 19 yaşındaki Eyal Yifraç'ın cesetleri dün sabah saatlerinde, kayboldukları El Halil kenti yakınlarında bir çukurda bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, gençlerin öldürülmesinden Hamas'ı sorumlu tutarak, militanlarının "hesap vereceğini" söylemişti.

Netenyahu ayrıca üç gencin "bir hayvan tarafından kaçırılarak, soğukkanlılıkla öldürüldüğünü" ifade etmişti.

Hamas ise olayla ilgisinin olmadığını söyledi ve sorumluluk üstlenmedi.

Filistin Başkanı Mahmut Abbas ise Filistinli yöneticilere "acil toplantı" çağrısı yaptı ve ölen gençlerle ilgili "üzüntülerini" ifade etti.

Gençlerin cenaze töreni İsrail'in iç kesimlerindeki Modein bölgesindeki bir mezarlıkta başladı.

Tel Aviv ve Kudüs arasında yer alan Modein aynı zamanda öldürülen gençlerin ailelerin yaşadığı yere yakın bir bölge.

İsrail Başbakanı Netanyahu da cenaze törenine katıldı.

Gazze ateş altında

Gazze Şeridi'ne dün gece boyunca İsrail tarafından 30'dan fazla hava saldırısı düzenledi. İsrailli askeri sözcüler, Gazze Şeridi'nden İsrail'in güney kesimlerinde Pazar gecesinden itibaren 18 roket saldırısı düzenlendiğini öne sürdü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze merkezindeki bir polis merkezine saldırısında 4 kişinin yaralandığını kaydetti.

Telif hakkı AFP

Yerel kaynaklar, saldırılarda Hamas ve İslami Cihad örgütlerinin eğitim tesislerinin hedef alındığını belirtti.

Hamas bir açıklama yaparak, Yahudi gençlerin ölü olarak bulunmasının ardından İsrail'in Batı Şeria'da gözaltı operasyonları yaptığını ve bu sırada çıkan çatışmalarda Hamas militanı bir Filistinli'nin vurularak kaybettiğini öldüğünü söyledi.

Hava saldırıları nedeniyle Gazze'de elektrikler kesildi.

AP haber ajansı, kayıp gençleri bulmak için yapılan operasyona "Kardeşlerin Muhafızı" adı verildiğini yazıyor. Operasyon sırasında El Halil'deki yollar kapatılmış ve Hamas'la bağlantılı olduğu iddia edilen 400 kişi gözaltına alınmıştı.

İlgili haberler