Suriye krizi: Kimyasal silahları imha edecek gemi İtalyan limanında

Telif hakkı AP

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün öncülüğünde Suriye'den alınan kimyasal silah malzemelerinin imhasını gerçekleştirecek Amerikan Cape Ray gemisi bu sabah İtalya'nın güneyindeki Gioia Tauro limanına ulaştı.

Limana, kimyasal malzemeyi taşıyan Danimarka gemisi Ark Futura'nın da yanaşması ve malzemenin yarın Cape Ray'e nakledilmesi planlanıyor. Daha sonra Cape Ray Akdeniz'e açılarak deniz ortasında malzemeyi imha etmeye başlayacak.

Geçen yıl Ağustos ayında Şam'ın doğusundaki Guta kentinde düzenlenen kimyasal saldırının ardından Suriye rejimi askeri müdahale tehdidiyle karşı karşıya kalınca elindeki kimyasal silah malzemelerini Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne teslim etmeyi kabul etmişti.

Örgütten geçen hafta yapılan açıklamada, Suriye'nin uluslararası topluma bildirdiği 1300 ton kimyasalın tümünün ülke dışına çıkarıldığı açıklandı.

Danimarka'ya ait Ark Futura ve Norveç'e ait Taiko gemileriyle Suriye dışına çıkarılan kimyasal malzemelerin bir kısmı Amerikan Cape Ray gemisinde, bir kısmı da ABD, Fİnlandiya ve İngiltere'ye ait tesislerde imha edilecek.

Kent halkı kaygılı

Ark Futura'nın taşıdığı 570 tonluk "öncelikli" kimyasal madde (hardal gazı ve sarin türevleri) İtalya'nın Gioia Tauro limanında Cape Ray'e yüklenecek. Daha sonra Cape Ray gemisi silahlı koruma eşliğinde Akdeniz'in güneyine açılacak ve açıklanmayan bir konumda imha işlemine başlayacak.

İtalyan limanındaki transfer işleminin 10-24 saat sürmesi, Cape Ray'deki imha işlemininse 2-3 ayda bitirilmesi öngörülüyor.

Operasyonun hassasiyeti Gioia Tauro limanında korku yaratırken, belediye halkı sakinleştirmek için şehirde birçok noktaya anonslar asarak işlemle ilgili detaylı bilgi verdi. Anonslarda "Transferi yapılacak malzemeler silah değil kimyasal maddelerdir. Ve bu maddeler gaz halinde değil sıvı haldedir" deniliyor.

Ayrıca gemiler arası transfer işleminin yapılacağı bölgenin tamamen kapatılıp koruma altına alındığı da vurgulanıyor.

İlgili haberler