Ukrayna'dan Rusya'ya Kırım tehdidi

Telif hakkı UNIAN

Yeni Ukrayna Savunma Bakanı Valeriy Heletey ordunun Kırım'ı geri alarak ülkenin toprak bütünlüğünü yeniden tesis edeceğini söyledi.

Kiev'de meclise hitaben konuşan bakan, "Ukrayna'nın Sivastopol'unda bir zafer geçidi yaplacak" dedi.

Rusya, tartışmalı bir referandum sonrasında, çoğunluğu Rusça konuşan yarımadayı Mart ayında ilhak etmişti.

Doğu Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı hükümet saldırısı devam ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki isyancılara baskı için nüfuzunu kullanmaya çağırdı.

Putin ise güney-doğu Ukrayna'dan Rusya'ya giren "sivil nüfus ve mülteciler arasında ölümlerde keskin artış olmasından derin endişe" duyduğunu söyledi.

Ateşkes ihtimali

Bu açıklamalar öncesinde Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, Doğu Ukrayna'daki çatışmaları sona erdirmek için bazı adımlar atılacağı konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

Telif hakkı AFP

Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier, Berlin'de yapılan görüşmelerde, "önlemler paketi"nde uzlaşıldığını söyledi. Bu paketin uygulanmasıyla karşılıklı ateşkese gidilmesi umuluyor.

Pazartesi günü Ukrayna'nın doğusunda 10 gündür "sallantılı" da olsa devam eden ateşkes sona ermişti.

Ateşkesin sona ermesiyle bölgede çatışmalar yeniden alevlenmişti.

Taraflar birbirlerini suçluyor

Dün Luhansk bölgesine yapılan saldırıda en az dokuz sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi. YouTube video paylaşım sitesinde zarar görmüş binaların ve ölenlerin görüntüleri yayınlandı. Ancak görüntüler teyit edilemedi.

Rus yanlısı militanlar ve Ukrayna hükümeti, sivillerin ölümü nedeniyle birbirlerini suçluyor.

Muhalifler de görüşmelere katılacak

Berlin'de yapılan görüşmelerin ardından dışişleri bakanları bir açıklama yaparak, üç taraflı görüşmeler yapılması konusunda uzlaşıldığını söyledi.

Telif hakkı AP

Buna göre Rusya, Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlar "5 Temmuz'dan önce" bir araya gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, basına verdiği demeçte "Taraflara 'İletişim Grubu' vasıtasıyla bu görüşmeleri bir an önce gerçekleştirmeyi önerdik. Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde bir araya geliriz ve tüm tarafları tatmin edecek bir ateşkes konusunda uzlaşırız" dedi.

'İletişim Grubu'nun Ukrayna, Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nı (AGİT) temsil edeceği bildiriliyor.

Ukrayna'nın talepleri

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise tüm rehinelerin salıverilmesi ve Ukrayna'nın sınırlarında kontrolünün artırılarak, militanlara yeni kişilerin katılmasının ve silah yardımının önüne geçilmesi taleplerini vurguladı.

Klimkin "Ukrayna Başkanı hak ettiği saygıyı görürse, söz konusu barış planı hayata geçecektir" dedi.

Bölgede son 48 saatte "çatışmaların tırmanması" ve "tamamen kontrolden çıkması" üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier'in tarafları görüşmeye çağırdığı öğrenildi.

Geçen Kasım ayında Ukrayna eski Başkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya baskısıyla AB'ye yakınlaşmayı öngören anlaşmayı imzalamaması, ülkede kriz çıkmasına neden olmuştu.

Kiev'de başlayan protestolar tüm ülkeye yayılmıştı.

Ukrayna'nın yeni başkanı Petro Poroşenko, AB ile ekonomik ilişkileri geliştirmeyi öngören anlaşmayı geçen hafta Brüksel'de imzalamıştı.

İlgili haberler