İngiltere çocuk istismarı dosyasını açıyor

Telif hakkı Science Library Photo

İngiltere hükümeti 1980'li yıllarda İçişleri Bakanlığı'na iletilen ancak bakanlık tarafından "hasıraltı edildiği" iddia edilen çocuk istismarı suçlamalarını soruşturma kararı aldı.

Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nda hükümetin planlarını açıklayan İçişleri Bakanı Theresa May, soruşturmayı Çocuklara Zalimliği Önleme Vakfı'nın (NSPCC) yürüteceğini söyledi.

NSPCC Başkanı Peter Wanless yaklaşık 2 ay içinde soruşturmayla ilgili raporunu İçişleri Bakanlığı'na sunacak.

Bağımsız uzmanlar tarafından oluşturulan bir komite tarafından kamuoyuna açık yürütülecek soruşturma geniş kapsamlı olacak, sonuçları ise önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerden sonra açıklanacak.

İçişleri Bakanı May, soruşturmanın şeffaflığını güvence altına alarak kamuoyunun aklında hiçbir soru işareti bırakmayacaklarını belirtti.

Eski İçişleri Bakanı Leon Brittan'ın, muhafazakar milletvekili Geoffrey Dickens'dan aldığı çocuk istismarı iddialarına yönelik dosyayı "hasıraltı ettiği" ve kapsamlı bir soruşturma başlatmadığı iddia ediliyor.

Brittan ise "Benim bu dosyanın üzerine gitmediğim söyleniyor. Bu tamamen asılsız ve herhangi bir dayanağı olmayan bir suçlama" diyor. Eski bakan, soruşturmayı bağımsız bir heyetin yürütecek olmasından da memnun.

BBC'nin siyaset editörü Nick Robinson, soruşturmanın Ulusal Sağlık Hizmeti'ni (NHS) ve BBC'yi de kapsayacağını aktardı.

Cameron: Polis rahat olmalı

Telif hakkı AFP

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçmişte yaşandığı belirtilen çocuk istismarı iddialarının "sonuna kadar araştırılacağını" söylemişti. Cameron, açılacak geniş kapsamlı soruşturma ile "Gerçekler ortaya çıkana kadar her taşın altına bakılacak" demişti.

Cameron, geçmişte yaşananların aydınlatılmasının ve bunlardan ders çıkarılmasının "hayati" önemde olduğunu vurguluyor.

İngiltere'de, ana muhalefetteki İşçi Partisi uzun süredir iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturma açılmasını talep ediyordu.

Partinin İçişleri Sözcüsü Yvette Cooper, hükümetin bu yönde adım atmasının "memnuniyet verici" olduğunu söyledi.

BBC'ye konuşan Cooper, "Konu NHS, BBC veya İçişleri Bakanlığı olabilir. Soruşturma sonuna kadar gitmeli. Ancak bu şekilde gelecek nesiller için güvenilir bir çocuk koruma sistemi oluşturabiliriz" dedi.

İlgili haberler