Papa'dan taciz mağdurlarına: Bizi affedin

Telif hakkı AFP

Papa Francis, Katolik rahiplerin tacizine uğrayan mağdurlara "Yaşadıklarınızı engelleyemediğimiz için bizi affedin" dedi.

Mağdurlarla görüşen Papa, daha önce kilisenin bu olayların üzerini örterek suça ortak olduğunu ifade etti.

Vatikan'daki sabah ayininin ardından 6 taciz mağduruyla buluşan Papa Francis "Küçük yaştaki çocukların rahipler tarafından cinsel istismara uğraması dini kirleten bir pislik" dedi.

Papa Francis daha önce yaptığı açıklamalarda taciz olaylarını "Satanist ayinlerden farkı yok" sözleriyle nitelemişti.

Kurbanların acılarını paylaştığını ifade eden Papa Francis,"Bu yaraların çok derin olduğunu ve hem duygusal hem de ruhani acı verdiğini biliyorum. Hatta kişileri umutsuzluğa bile sürükleyip intiharlara bile neden olabiliyor. Bilmenizi isterim ki, Tanrı tarafından çok sevilen bu çocukların ölümleri hem benim hem de Kilise'nin vicdanını çok rahatsız ediyor" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Vatikan'ı taciz olaylarına karşı daha etkin önlemler almaya çağırıyor ve tacizci rahiplerin de cezalandırılmasını talep ediyor.

Vatikan şu ana kadar yaptığı savunmalarda sadece Vatikan sınırları içinde faaliyet gösteren rahipleri doğrudan denetleyebileceğini söylemiş ve farklı ülkelerde görev yapan Katolik rahiplerin eylemlerinden sorumlu olamayacağını açıklamıştı.

'Papa geç kaldı'

Taciz mağdurları da Vatikan'ın yeteri kadar önlem almadığı görüşünde. Bazı mağdurların aileleri, Papa Francis'in mağdurlarla görüşmesinin çok geciktiğini belirtiyor.

Papa Francis geçen yıl Vatikan'ın tacize karşı yasalarını elden geçirmiş ve cezaları artırmıştı.

Ayrıca, kardinallerden ve taciz mağdurlarından oluşan bir komisyon kurulmuş ve taciz suçlarıyla nasıl başedilebileceğine yönelik bir yol haritası üzerinde çalışmalar başlatılmıştı.

İlgili haberler