Afganistan'da bombalı saldırı: 16 ölü

Telif hakkı AFP

Başkent Kabil yakınlarında yapılan bombalı saldırıda 16 kişi öldü. Saldırıda ölenler arasında NATO askerleri de bulunduğu belirtiliyor.

Bagram'daki bir klinik yakınlarında patlayan bomba sonucu on sivilin ve iki polis memurunun hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Afganistan'daki en geniş ABD üssü Bagram'da bulunuyor.

'Paralel hükümet' ilanı

Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda dün açıklanan sonuçlara göre, eski Maliye Bakanı ve Dünya Bankası yetkilisi Eşref Gani öndeydi.

Gani'nin rakibi Abdullah Abdullah, ilk turu kazanmış, ikinci turdaysa "usulsüzlük" yapıldığını ileri sürerek sayımı tanımamıştı.

Abdullah'ın bugün Kabil'de bir konuşma yapacağı ve 'paralel bir hükümet' ilan edeceği yönünde haberler dolaşıyor.

ABD'den uyarı

ABD, Afganistan'da 'paralel hükümet' ilan edilebileceği yönündeki haberler üzerine bir açıklama yaparak, "güç mücadelesine" karşı tarafları uyardı.

Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı John Kerry bir açıklama yaparak, "hukuk dışı yöntemlerle gücün ele geçirilmesi halinde Afganistan'ın mali yardımı kaybedebileceği, güvenlik yardımının da kesilebileceği"ni söyledi.

BBC muhabiri Karen Allen, siyasi farklılıkların genellikle etnik kökenle ifade edildiği Afganistan'da, önümüzdeki günlerin Afganistan için belirleyici olacağını söylüyor.

Abdullah'ın destekçilerinin buluştuğu bir toplantıda, öfkeli kalabalığın cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin posterini indirip yırttıkları ve "Karzai'ye ölüm. Abdullah çok yaşa!" diye bağırdıkları belirtildi.

Telif hakkı AP

Hamid Karzai, 2001 yılında Taliban rejminin son bulmasının ardından Afganistan Cumhurbaşkanı seçilmişti. Ancak Karzai, Afganistan Anayasası uyarınca üçüncü kez aday olamadı.

İlgili haberler