İsrail'den Gazze'ye 'askeri harekât hazırlığı'

İsrail güvenlik kabinesi, Salı günkü saldırılarda en az yedi Filistinli'nin öldüğü Gazze Şeridi'ne yönelik olası saldırılar için 40 bin yedek askerin göreve çağrılmasına onay verdi.

İsrail ordusu, yedek askerlerin konuşlanmasına yönelik acil uygulamaya konulacak bir plan olmadığını, saldırıların genişletilmesi ihtiyacı duyulması halinde hazırlık olarak böyle bir karar alındığını ifade etti.

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas da, İsrail'e 'Gazze Şeridi'ne yönelik saldırganlığı tırmandırmaması' uyarısında bulundu.

Wafa haber ajansına göre Abbas, İsrail'in bölgeyi büyük bir yıkıma sürüklemekten kaçınması gerektiğini söyledi ve uluslararası toplumdan İsrail hükümetine baskı uygulamasını istedi.

Filistin yönetimi Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bir evi hedef aldığı saldırıda en az yedi Filistinli'nin öldüğü, 70 Filistinli'nin de yaralandığı duyuruldu.

Reuters haber ajansı, bölge sakinlerinin ifadelerine dayandırdığı haberinde İsrail'in hedefindeki evin bir Hamas üyesinin ailesine ait olduğunu belirtti.

İlk saldırıdan sonra, evin çatısında toplanan kalabalığın 'canlı kalkan' oluşturduğu ve ikinci saldırının önüne geçmeye çalıştığı bildirildi.

'Kara operasyonu gözardı edilmedi'

İsrail'den Salı günü yapılan açıklamada "40 terör bölgesinin vurulduğu" belirtilirken, Gazze'den de İsrail'e 100 füze fırlatıldı.

Telif hakkı Reuters

İsrail ise, füze saldırıları sona erene kadar havadan bombalamaya devam edeceğini duyurdu ve kara operasyonu seçeneğini göz ardı etmediklerini belirtti.

BBC'ye konuşan İsrail ordusu sözcüsü Albay Peter Lerner, "Bu seçeneğe karşı hazırlıklı olmalıyız" dedi ve ekledi:

"Tırmanan gerilime karşı hazırlıklı olmalıyız. Ve tabi ki hazırlanıyoruz. Bazı yedek askerleri göreve çağırdık ve Gazze Şeridi'nde bu seçeneğe karşı hazırlıklı olmak için gerekli adımları atıyoruz."

Filistinli sağlık yetkilileri, dün gece Gazze'ye yönelik saldırılarda da en az 15 Filistinlinin yaralandığını belirtti.

Gazze Şeridi'nden bildiren BBC muhabiri Yolanda Knell, sokakların çok gergin olduğunu ve Ramazan ayı boyunca çoğu bölge sakininin evlerinden çıkmadığını söylüyor.

Ankara'dan İsrail'e uyarı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama da, İsrail'den Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurması istendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı askeri operasyon, Gazze'de yıllardır abluka altında zor şartlar altında yaşamını idame ettirmeye çalışan mazlum Gazze halkının acılarını daha da arttırmanın yanısıra, İsrail'e yönelik haklı infiale sebebiyet verecektir."

"İsrail’i Gazze’ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası toplumu süratle devreye girerek bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz."

"Filistin topraklarında son dönemde tırmanan gerilimin yol açtığı mevcut son derece hassas ortamda, tüm tarafların geçmişteki acılardan ders alarak itidal ve sağduyuyla hareket etmeleri, yeni bir şiddet sarmalının önlenebilmesi bakımından önem taşımaktadır."

İlgili haberler