İslam Partisi'nin adayı, eski komutana karşı yarışıyor

Telif hakkı REUTERS

Endonezya'da, cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün oy kullanıldı. Her iki aday da, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandığını iddia etti.

Cakarta valisi Joko Widodo, sandıklar kapandıktan kısa bir süre sonra basına konuştu ve "ilk sayımlara göre kendisinin önde olduğunu" söyledi.

Bir saat sonra eski komutan Prabowo Subianto bir açıklama yaparak, tahminlere göre, Endonezya halkının kendisine "destek ve yetki verdiğini" söyledi.

Resmi sonuçların 21-22 Temmuz'da açıklanması bekleniyor.

Dünyanın en büyük üçüncü demokrasisi olarak gösterilen Endonezya'da, 190 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Seçimler, iki aday arasında kıyasıya bir rekabet içinde geçiyor.

Anketlerde Widodo önde

Seçim sonrası yapılan anketlerde, Widodo'nun az bir farkla öne geçtiği söylenmişti.

Endonezya'nın en eski düşünce kuruluşlarından CSIS, seçim sonrası anketlerine göre Widodo'nun yüzde 52 ile seçimi önde götürdüğünü belirtiyor.

"Kampos.com" adlı internet haber sitesi de benzer bir sonucu öngörüyor.

Yerini seçilen adaya devredecek olan Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, "iki kez seçilme şartı" nedeniyle üçüncü defa aday olamıyor.

'Seçim sonuçlarına saygı' çağrısı

Yudhoyono da bugün oyunu kullandı ve sandık çıkışında tüm partilere sandıktan çıkan sonuca saygılı olmaları tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık demokrasimiz olgunlaştı ve insanlarımız seçme özgürlüğünden faydalanıyor. Dolayısıyla bu ülkedeki siyasi lider ve elitleri, insanların haklarına ve seçme özgürlüklerine saygı göstermeye davet ediyorum."

Telif hakkı AP

Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) lideri Widodo, halk arasında oldukça tanınan ve sevilen bir siyasetçi.

Hem kentlerdeki hem kırsaldaki gençler Widodo'yu destekliyor ve onun yolsuzluğa bulaşmamış bir lider olduğunu düşünüyorlar.

Ancak Widodo'yu eleştirenler, kendisinin iç ve dış politikada yeteri kadar tecrübeli olmadığını söylüyor.

Widodo aynı zamanda İslami Parti ve Ulusal Uyanış Partisi tarafından da destekleniyor.

Telif hakkı AFP

Rakibi Subianto ise, Büyük Endonezya Partisi'nin (Gerindra) lideri. Gerindra, Endonezya'nın ikinci büyük partisi.

Subianto, askeriyeden gelen, savunma konusunda tecrübeli bir aday. Halk tarafından ikna edici ve azimli bir aday olarak tanımlanıyor.

Ancak kendisi, 1998 yılında sona eren Suharto rejiminde insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanıyor.

Suharto döneminin son zamanlarında, Subianto'nun ekibine muhalifleri kaçırma, işkence ve öldürme emri verdiği iddia ediliyor.

Endonezya'nın ikinci büyük siyasi partisi Golkar da Subianto'ya destek veriyor. Ayrıca şimdiki cumhurbaşkanı Yudhoyono'nun partisi Demokrat Parti de Subianto'ya destek sağlıyor.

Telif hakkı AP

Her iki aday da seçim kampanyası sürecinde "ulusalcı" bir dil kullandı ve ekonomi, yolsuzluk ve diğer iç sorunlara dair çözüm vaadetti.

Ancak adayların işsizlik sorunu ve ekonomik büyümenin devamı gibi konularda detaylı bir çözüm önerisi sunmadığı belirtiliyor.

İlgili haberler