Irak: IŞİD kimyasal silah fabrikasını ele geçirdi

Telif hakkı PA

Iraklı yetkililer IŞİD militanlarının, kullanılmayan bir kimyasal silah fabrikasını ele geçirdiğini doğruladı.

Irak'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Muhammed el Hakim, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'a gönderdiği mektupta, militanların 11 Haziran'da tesisi koruyan askerleri silahsızlandırdıktan sonra fabrikayı ele geçirdiğini söyledi.

Fabrikanın militanların kontrolüne geçmesi nedeniyle de Irak'ın kimyasal silahları imha etme yükümlülüğünü yerine getiremediği belirtildi.

Bağdat'ın kuzeybatısındaki Mutanna tesisinde, aralarında sarin gazı yüklü füzelerin de bulunduğu çok sayıda sinir gazı kalıntıları bulunuyor.

BM ve ABD, depodaki mühimmatın bozuk olması nedeniyle militanların kimyasal silahları kullanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Irak'ın BM'ye sunduğu belgede, Mutanna'daki güvenlik kameralarının, "fabrikadaki bazı malzemelerin ve cihazların yağmala görüntülerini" kaydettiği belirtildi.

Irak, militanların fabrikayı ele geçirmesi nedeniyle kimyasal silahları "imha edemediğini", fakat güvenlik sağlandığında bu yükümlülüğünü yerine getirmeye devam edeceğini ifade etti.

Mutanna'da, aralarında sarin ve hardal gazının da bulunduğu sinir gazları yüklü yaklaşık 2 bin 500 füze bulunduğu tahmin ediliyor.

ABD, üç hafta önce kimyasal silah fabrikasının militanların eline geçtiğini duyurmuştu

İlgili haberler