İngiltere: Kamu çalışanlarının greve çıkması bekleniyor

Telif hakkı n

İngiltere'de aralarında öğretmenlerin, itfaiyecilerin ve ulaşım çalışanlarının da olduğu bir milyondan fazla kamu çalışanının bugün greve gitmesi bekleniyor.

Sendikalar grevi 2011 yılından bu yana gerçekleşecek olan en büyük eylem olarak tanımlarken, hükümetle anlaşmazlık başta ücretler olmak üzere iş yükü, emeklilik yaşı gibi konuları da kapsıyor.

Kamu çalışanlarının çoğunun ücreti 2010 yılından bu yana aynı. Buna rağmen 2014-2015 için önerilen ücret artışı ise enflasyon oranının da altında olan yüzde 1. Bu teklif grev çağırlarının yapılmasına neden oldu.

1 milyondan fazla çalışan greve gitmek için oylamaya katıldı ancak yine de bugün her bir çalışan işe gidip gitmemeye kendisi karar verecek.

Okullar kapalı kalabilir

Hizmetlerin ne kadar aksayacağı ise greve katılımla belli olacak. Hükümet "önemli kamu hizmetlerinin sürmesi" için planı olduğunu açıkladı.

Eğitim Bakanı Michael Gove ise öğretmenleri Perşembe günü greve çıkma kararlarını "bir kez daha gözden geçirmeye" çağırdı.

Okulların birçoğu önceden yaptıkları açıklamada bugün kapalı olabileceklerini duyurmuştu. İtfaiyeciler ise grev sırasında büyük olaylara gideceklerini duyurdular. Londra Ulaşım Dairesi ise ulaşım çalışanlarının sendikaları olan RMT ve TSSA'nın greve katılımının ulaşım hizmetlerini aksatmayacağını açıkladı.

Sendikalardan PCS grevin "başlangıç" olduğunu söylerken 18 Ekim'de büyük bir eylem çağrısı olabileceğini söylüyor.

İlgili haberler