Almanya ABD'li ajanı sınır dışı ediyor

Telif hakkı REUTERS

Almanya'da hükümet, Berlin'deki bir CIA (Merkezi Haber Alma Teşkilatı) görevlisini sınır dışı etme kararı aldı.

Almanya'nın bu adımı, ABD'nin ülkedeki casusluk faaliyeti iddialarıyla ilgili son dönemde gündeme gelen iki olaya cevaben attığı belirtiliyor.

Geçen hafta Almanya'da 31 yaşındaki bir Alman istihbarat görevlisinin ABD için casusluk şüphesiyle tutuklandığı bildirilmişti.

Ayrıca Çarşamba günü bir Alman askeri hakkında da soruşturma başlatıldı.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, ABD'nin Almanya'daki büyükelçiliğindeki ABD İstihbarat Servisi temsilcisine Almanya'yı terk etmesinin söylendiğini belirtti.

ABD - Almanya ilişkisine darbe

Geçen yıl, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) tarafından dinleniyor olduğu iddiaları Merkel ve Obama arasında gerginlik yarattı.

Konuyla ilgili BBC'ye yorum yapmayı reddeden bir Beyaz Saray yetkilisi "ABD ve Almanya arasındaki istihbarat ve ulusal güvenlik dayanışması iki ülke için de büyük önem taşıyor, bu ilişkinin olduğu şekliyle devam etmesini çok önemsiyoruz" dedi.

Merkel ise bir ülkenin, işbirliği içerisinde olduğu bir başka ülkeye casusluk yapmasının vakit ve 'enerji' kaybı olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı "Zaten bir sürü sorunumuz varken daha önemli şeylere odaklanmamız lazım. Soğuk Savaş zamanında ülkeler arası genel bir güvensizlik durumu hâkimdi, ama artık 21. yüzyılda yaşıyoruz ve karşımızda tamamıyla farklı tehditler var" ifadelerini kullandı.

BBC'nin Berlin'deki muhabiri Stephen Evans Merkel'in, ABD'nin bu konudaki tutumuna gerekli tepkiyi verirken iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiyi de zedelememeye özen gösterdiğini, ancak son iki olay üzerine bu dengeyi sağlamakta zorlandığını söylüyor.

İlgili haberler