İhsanoğlu'nun seçim kampanyası başladı

Telif hakkı AFP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu, bugün seçim bildirgesinin detaylarını açıkladı.

İhsanoğlu konuşmasına Türkçe besmele çekerek ve Fatiha Suresi'nin Türkçesini okuyarak başladı.

12. Cumhurbaşkanlığı için seçim yarışına katılan İhsanoğlu konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusunu sıklıkla tekrarladı.

İhsanoğlu, Türkiye'nin içerde huzura, birliğe ve dirliğe, dışarıda itibarını korumaya, komşularıyla ihtilaflarını çözmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kutuplaştığına dikkat çeken İhsanoğlu, sadece kendisini aday gösteren ve destekleyen partilerin değil "tüm Türkiye'nin Cumhurbaşkanı adayı" olduğunu söyledi.

Konuşmasında, Gezi olaylarında geçen yıl bugün hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ı da anan İhsanoğlu, "Ben bir daha bu acıların yaşanmaması için bu yola çıktım. Onun da, tüm kaybettiğimiz canların da ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun" dedi.

Kampanya sloganı: Ekmek için Ekmeleddin

Köşe yazarları ve gazetecilerin yoğun katılımıyla düzenlenen toplantıda, İhsanoğlu'nun seçim kampanyası sloganı olarak "Ekmek İçin Ekmeleddin" sloganı olduğu duyuruldu.

Telif hakkı bbc

Bir diğer sloganı ise "Sevgiyi ekmek için, Bolluğu ekmek için, Ekmek İçin Ekmeleddin" logosu da Buğday tarlası şeklindeki Türkiye haritası olacak.

İhsanoğlu da basın toplantısında bu logonun bulunduğu platformda konuşma yaptı. Konuşmasının bazı bölümlerinde yanındaki iki ekrana da ekmek görseli yansıtıldı.

Tanıtım için hazırlanan dört farklı kartta HDP, MHP, CHP ve AK Parti seçmen profillerini gösteren aile fotoğraflarının üzerine "Biz hep partimize oy verdik. Şimdi Oyumuz Ekmel Hoca'ya" yazılı ifadeler yer alıyor.

Basın toplantısında ayrıca, İhsanoğlu'nun hayatı ile ilgili kısa bir film izlendi. Bu filmde İhsanoğlu'nun çocukluğuna, eğitim hayatına, kurucusu olduğu İstanbul Üniversitesi'ndeki Bilim Tarihi bölümünün 28 Şubat döneminde kapatılmış olmasına yer verildi.

Sevgi, saygı, dirlik ve birlik kelimeleri üzerine kurduğu konuşmasında İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı makamı ile ilgili olarak sözleriyle Başbakan Erdoğan'ın sözlerine de atıfta bulundu ve "Cumhurbaşkanı yol yapmaz ama yol gösterir" dedi.

Telif hakkı REUTERS

İhsanoğlu konuşmasının bitiminde, "Bu topraklarda artık sadece sevgi ekelim, sadece saygı ekelim, sadece nezaket ekelim ki bu topraklar daha nice Yunuslar'a, Mevlanalar'a, Nazımlar'a, Hacı Bektaş Veliler'e, Akif'lere vatan olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı konuşmasının ardından yaklaşık bir saat gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de cumhurbaşkanının ilk kez halk oyuyla belirleneceği seçimlerin ilk turu 10 Ağustos'ta yapılacak.

Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş yarışıyor.

İlgili haberler