Gazze: ABD arabuluculuğa 'hazır'

Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı bir telefon görüşmesinde İsrail ile Gazzeli militanlar arasında bir ateşkeste arabulucu olmaya hazır olduğunu söyledi.

Filistinli yetkililerin açıklamalarına göre Gazze Şeridi'nde İsrail saldırıları sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 90'i geçti.

Hamas'ın roketlerle saldırdığı İsrail şehirlerindeyse can kaybı yaşanmadı. Filistin Sağlık Bakanlıği yetkilileri yaralı sayısını çoğunluğu sivil, 600 olarak verdi. İsrail, ölenlerin arasında onlarca "terörist" bulunduğunu öne sürdü.

İsrail'de kaybolan üç gencin ölü bulunmasının ardından tırmanan gerilim İsrail'in geniş çaplı hava saldırıları ve Hamas'ın da roket karşılıkları ile devam ediyor. Üç gencin ölü bulunmasının ardından Filistinli bir gencin de kaçırılarak öldürülmesi tansiyonu son safhasına yükseltmişti.

Obama: Siviller korunmalı

Obama Netanyahu'ya "ABD düşmanlıkları bitirmeyi kolaylaştırmak konusunda hazırlıklı, buna Kasım 2012 yılında varılan ateşkes anlaşmasına dönüş de dahil" dedi.

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı ayrıca durumun daha da tırmanması konusunda endişelerini dile getirdi ve sivillerin korunması ve sükunetin sağlanması konusunda her iki tarafın yapabileceği herşeyi yapması gerektiğini söyledi.

Fransa ve Rusya liderleri ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da ateşkes çağrısında bulunmuştu.

İlgili haberler