Arjantin: Dünya Kupası yenilgisi ardından çatışmalar

Telif hakkı Getty

Dünya Kupası final maçında Arjantin'in Almanya'ya yenilmesinin ardından başkent Buenos Aires'te toplanan göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktı.

Yenilgiye rağmen binlerce kişi eğlenmek amacıyla kentin Dikilitaş anıtı etrafında toplandı. Akşam saatlerindeyse bazı göstericilerin polise taş attığı ve mağaza vitrinlerini tahribe yöneldiği gözlendi.

Olaylarda en az 50 kişinin tutuklandığı, 15 polisin de yaralandığı bildirildi.

BBC muhabiri Wyre Davies, eğlence amacıyla toplanan kitlenin dün gece kentin işlek caddelerinden birinde çıkan çatışmalara tanık olduğunu belirtiyor.

Bir grup göstericinin tv araçlarına ve ambulanslara saldırdığı olaylar sırasında polisin göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su kullandığı bildirildi.

Şiddet olayları başgöstermeden önce göstericilerin çoğu yenilgiye rağmen milli takımla gurur duyduklarını ve turnuva boyunca sergiledikleri performansı kutlamak istediklerini ifade etti.

Karşılaşmayı seyretmek için onbinlerce taraftarın Rio'ya gittiği belirtiliyor.

Milli takım oyuncularının bugün Buenos Aires'e dönmesi bekleniyor.

Arjantin basınında final maçı yorumları:

Telif hakkı Reuters

Telif hakkı Getty

Cronica: Arjantin takımı zayıf milli duygularımızı canlandırmayı başardı... Zengini yoksuluyla, kadını erkeğiyle, genci yaşlısıyla herkes farklılıklarını bir kenara bırakarak bayrak salladı. Dünya Kupası politikacıların ve dinin başaramadığını başardı... Fakat coşku sönüp mantık öne geçtiğinde bunun sadece bir oyun olduğunu keşfedeceğiz. Ne yaşam, ne ölüm ne de vatan meselesi.

Clarin: Kazanabilirdik ama sonunda onurlu bir biçimde Dünya Kupası'nda en iyi takıma yenildik. Alman takımı kupayı kaldırdığında rahatlamıştı. Ve Arjantinliler arasında öfke ve acıdan ziyade kabul duygusu hakim olduğundan bu gururun bir kısmını onlar da hissetti. Gerçek olabilecek ama kıl payıyla olmayan bir rüyanın inancıyla yenilgiyle yüzleştiler.

La Nacion: Yenilgi anının üzüntüsünden öte gözyaşı dökmek için bir neden yok. Tersine takımın performansından dolayı gerçekten gurur duymak için nedenimiz var. Kendilerini yakından ya da uzaktan izleyen herkese bu gururu yaşattılar. Sadece futbol anlamında değil, örnek ekip çalışması anlamında da bize bekeldiğimizden fazlasını verdiler. Bir anlamda, ülkemizde eksik olan şeyi gösterdiler.

Pagina 12: Takımımız Almanya'dan daha fazla fırsat yarattı, ama bunlar gole dönüşmedi. Rakibin yeteneğinden dolayı ya da şanssızlıktan değil, kendi takımımızın yetersizliğinden kaynaklı nedenlerle.