IŞİD'den kaçan militan, örgütteki hayatı anlatıyor

BBC, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden ayrılan bir militanla konuştu. Örgütün eski militanı, Özgür Suriye Ordusu'nda başlayan militanlığından, IŞİD'in zalim yöntemlerine kadar pek çok şey anlattı.

IŞİD, terk etmesi kolay bir örgüt değil. Biz, örgütü terk etmeyi başarabilmiş biriyle tanıştık.

Bu kişi, hala örgütü terk etmenin bedelinin korkusuyla yaşıyor. "IŞİD'in zalimliği herkesi korkutuyor. Ailem, kuzenlerim, kardeşlerim hala orada. Onların durumundan endişeleniyorum. Eğer beni bulamazlarsa, ailemi bulup onlara zarar verecekler" diyor.

Korkuyor. Konuşmaya başlıyoruz. Bu sırada ince belli bardaklarda kaç çay içtiğimizi hatırlamıyorum. Ve saatler sonra, görüşmeyi kaydetmemize izin veriyor.

Adam, kimliğinin gizli kalmasını şart koşuyor.

Çekimler sırasında kendisini bir poşuyla örtüyor. Biz de ona ismini kullanmayacağımıza dair söz veriyoruz.

Eski militan, cihatçıların taktiklerini şu sözlerle özetliyor:

"Eğer onlara karşıysan, öldürülürsün. Eğer onların yanındaysan, onlara yardım edersin. Tüm konularda iradelerini kabul eder, verdikleri her emre uyarsın."

Telif hakkı c

IŞİD, kendi kontrolü altındaki topraklara giren tüm ajanları ve yabancı gazetecileri tutuklayacağını daha önceden söylemişti. Biz de bu yüzden Türkiye sınırına gidiyoruz ve orada Suriyeli eski IŞİD militanı ile buluşuyoruz.

Sınırın iç tarafında güvenli evler ve Suriyeli muhaliflere yönelik yardım koridorları var. Türkiye daha önce IŞİD militanlarına karşı tavrını koymuştu. Bu nedenle sınırda IŞİD'den kaçan militanlarla da karşılaşmak mümkün.

Bizim görüştüğümüz kişi, öncelikle Özgür Suriye Ordusu'na bağlı bir grupta, Esad rejimine karşı savaşıyormuş. Bağlı olduğu militan grubu IŞİD'e bağlılık yemini edince, kendisi de IŞİD'e katılmış.

Bir IŞİD militanı olarak kendisine verilen ilk emir, Şeriat Hukuku derslerine katılması olmuş. Eski militan, bu derslerdeki hayal kırıklığını şöyle ifade ediyor:

"Orada bize İslam'ın kuralları öğretilmedi. Orada bize, kendi istedikleri İslam'ı öğrettiler."

'Ya benimlesin, ya düşmanımsın'

"Söyledikler şeyler akla değil, ruha, kalbe hitap ediyor. Dinleyenler de o sözlerle heyecanlanıyor, bir coşkuya kapılıyor. İlk aşama bu."

IŞİD militanlarının tabi olduğu ikinci aşamanınsa askeri eğitim olduğunu söylüyor. Anlattıklarına bakılırsa, IŞİD, Irak'taki Amerika karşıtı ayaklanmaları lehine çevirmeyi başarıyor ve Sünni nüfusu toplumdan yabancılaştırma çabalarına başlıyor. Eski militan, örgütün Suriye'de girdiği her yeni kasabada farklı yöntemler denediğini belirtiyor:

"IŞİD önce girdiği yerlerde insanlara iyilikle yaklaştı. Onlara ihtiyaçları olan şeyi verdi. Çünkü bu insanlar Esad rejiminde çok acı çekmişlerdi."

"Ancak insanlar tarafından kabul gördükçe, çarpıcı bir şekilde değişmeye başladılar. İyi yaklaşımları, zalimleşti, katılaştı. Ya benimlesin, ya da düşmanımsın. Arada gri bir alan bırakmadı."

'Kendi İslamlarını dayattılar'

Ve örgütten kaçan militan, IŞİD'in ele geçirdiği tüm bölgelerde, kendisinin yorumladığı muhafazakar bir İslami yaşam tarzını dayatıyor, diyor. Buna göre giyim kuşam ve görünüş de oldukça katı kurallara tabi tutuluyor. Erkekler sakal bırakmak, kadınlarsa her yerini kapatan çarşaf giymek zorunda. Ve bu giyim tarzı, tüm nüfusa dayatılıyor.

Telif hakkı AFP

Görüştüğümüz kişi, "Onların inançlarıyla çelişen her şey yasak ve yasak olan bir şeyi yapan herkes 'dinden dönmüş' olarak yaftalanıyor ve öldürülüyor" diyor.

Orada bir kadınla tanışıyoruz, kocası ve çocuklarıyla birlikte Suriye'nin Rakka kentinden Türkiye'ye kaçmışlar. Kadın, çarşafını yere indirmeyi unuttuğu için pantolonunun biraz gözüktüğünü ve bunun üzerine bir IŞİD militanının kendisini tehdit ettiğini söylüyor:

"Beni nasıl gördü bilmiyorum. O sırada arabadan çıkıyordum. Ve beni tehdit eden kişi Mısırlıydı. Kendi ülkesinden bir kadın için endişelenen Suriyeli biri değildi."

Telif hakkı AFP

Görüştüğümüz eski militan da IŞİD'in dışarıdan kişileri getirme stratejisini doğruluyor:

"Diğer ülkelerden genç insanlar getiriyorlar ve onların beynini yıkıyorlar, IŞİD ideolojisi ile dolduruyorlar."

"Böylece kontol ettikleri yerleri yerelden insanlarla değil, doğrudan kendi kolluk güçleriyle denetim altında tutuyorlar."

Cihatçılar, Muhammed Peygamber zamanındaki "katkısız" İslam'a dönmek istiyor ve Kuran'ın lafzi yorumuna inanıyorlar.

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi, kendisini "halife" ilan etmiş, tüm Müslümanların kendilerine katılmaları için çağrıda bulunmuştu.

İlgili haberler