Başbakan Erdoğan, Vizyon Belgesi'nde '5+5' mi dedi?

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanlığı adayları, seçim bildirgelerini ve hedeflerini, "Nasıl bir Cumhurbaşkanı" olacaklarını duyurdular.

Beş Partinin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve AKP adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birer gün arayla seçim bildirgelerini açıkladılar. HDP Adayı Selahattin Demirtaş ise "Yol Haritasını" yarın açıklayacak.

İhsanoğlu, "Seçim Manifestosu" metninde, "anayasal çerçevede bir Cumhurbaşkanı olma" hedefini ortaya koydu. Tüm partilere, kesimlere eşit, tarafsız, birleştirici, kurumlar arasında hakem, "yol yapan değil, yol gösteren" Cumhurbaşkanı tanımı yaptı.

'Başkanlık sistemine geçiş hedefi'

"Devletin tepesinde sigortayı attırmayan" barışı ve huzuru gözeten, kimsenin ezilmesine izin vermeyen, kimseye "sıkmabaş da, çapulcu da" dedirtmeyen bir Cumhurbaşkanı olmayı vaat etti.

"Kendine oy vereni seven, vermeyeni hor gören, öteleyen" bir Cumhurbaşkanı olmayacağını söyledi.

Kürt sorununda, geçmişte yapılan "büyük" yanlışlardan arınmayı, anadilini özgürce konuşmak da dahil, İnsan Hakları Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve tüm belgelerdeki hak ve özgürlükleri kutsayan, 1915 Ermeni tehciri ve soykırım iddiaları karşısında "devletin özrünü" doğru bulup, destekleyen bir Cumhurbaşkanı sözü verdi. "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olmak için adayım, Somun Babayım" dedi.

Başbakan Erdoğan ise "Vizyon Belgesi" olarak hazırlanan hedeflerini, Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde, medyanın dışında, 4500 özel davetli, işadamı, sanatçı, akademisyen, sporcu, konukların önünde açıkladı.

"Milletin Adamı, Milletin Başkanı" olarak takdim edilen Erdoğan, "Cumhur halk demek, Cumhurbaşkanı Halkın Başkanı demek, Halk Başkanını seçecek" ifadesiyle, Başkanlık sistemine geçiş hedefini ilan etti.

Başbakanın seçim logosu ve sloganı da, bu hedefi özetliyor: "Milli irade, Milli güç. Hedef 2023"

2024'e kadar iktidar hedefi

Gerek bu slogandan gerekse Başbakan'ın açıkladığı Vizyon Belgesi'nde yer alan hedeflerden, 5+5 olmak üzere, iki dönem ve 10 yıllık bir Cumhurbaşkanlığı-Başkanlık planladığı anlaşılıyor. 2024'e kadar Başkan Erdoğan.

İhsanoğlu, "Seçilirseniz, 5 yıllık görev dönemi sonunda yeniden aday olur musunuz?" sorusuna, "Hayır bir dönem yeter, değişim her zaman ülkenin yolunu açar" yanıtını vermişti.

Telif hakkı AFP

Başbakan Erdoğan'ın Vizyon Belgesi'nde de bu nedenle, hükümetin daha önce ilan ettiği "2023 hedefleri" aynen korunmuş. Ekonomik hedefler, dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme, kişi başına gelir, ihracat, ulaşım vb. tüm hedefler.

Ancak, Vizyon Belgesi'nde en geniş yer tutan ve sıklıkla vurgulanan konuların başında, Yeni Anayasa ve Yeni Yargı Sistemi geliyor.

Özellikle 1921 Anayasasına, sıkça atıfta bulunuluyor. Vizyon Belgesi'nde "Milletin güven duygusuna hitap eden bir anayasa şarttır. İnanıyoruz ve biliyoruz ki, milletimiz 95 yıl önce başardığını bugün de başarmaya azimlidir, kararlıdır. Yeni bir anayasa yeni bir gelecek demektir" deniliyor.

Yeni Anayasa 1921 Anayasası'nı model alıyor

Vizyon Belgesi'ni hazırlayan ekipte yer alan Etyen Mahcupyan, Eski Anayasa Mahkemesi raportörü, AKP MKYK üyesi Osman Can da, 1921 Anayasasını yeni anayasanın özgün modeli olarak dillendiriyorlar.

1921 Anayasası temelinde, hedeflenen yeni Anayasa için, Öcalan'ın da katkısının olduğu, uzlaşıldığı iddia ediliyor.

Telif hakkı AFP

Abdullah Öcalan, TBMM Partilerarası Anayasa Uzlaşma Komisyonu ilk kurulduğunda, yayınladığı mesajda, "1921 Anayasası, o dönemin ilerici bir anayasası olup, Cumhuriyeti kuran anayasadır. Biz, bu Anayasanın bugün tekrar uygulanmasını istiyoruz" demişti.

Devleti "Türkiye Devleti" olarak tanımlayan 1921 Anayasası, Lazistan, Kürdistan, Dersim Vilayeti, Çerkesler dahil, tüm etnik ve inanç unsurlarını, savaş koşullarında bir araya toplayan Meclis'te, "Vilayetlere Muhtariyet-özerklik" ilkesini de içeriyordu.

Başbakan Erdoğan'ın, "Osmanlının Eyalet-Vilayet" sistemine yakın durduğunu, sempati duyduğunu daha önceki ifadelerinden de hatırlıyoruz.

İlgili haberler