Demirtaş'tan 'temiz aday' vurgusu

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP'nin adayı olarak gösterilen Selahattin Demirtaş, temiz aday olduğu vurgusu yaptı.

'Yeni Yaşam Çağrısı' başlığını taşıyan programını İstanbul'da açıklayan Demirtaş, projesini "yeni yaşam" olarak tanımladı.

HDP adayı, ''yeni yaşamı birlikte inşa edeceğiz'' derken, "çiftçi, emekli meclisleri" kurulacağını, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi yapıların ise kaldırılacağını söyledi.

Demirtaş ''Bunları cumhurbaşkanı yapsın diye önermiyoruz. Bir tek kişinin bunları yaptığı sisteme demokrasi denmiyor'' diye konuştu.

Seçimde üç aday olmasına rağmen iki çizginin yarıştığını savunan Demirtaş “Bizim çizgimiz neo-liberal düzen içinde tekçi, mezhepçi bir tercihe zorlanmayı reddeden çizgidir” görüşünü dile getirdi.

"Tüm canlıların yaşam hakkını savunmak için yola çıktık” görüşünü dile getiren Demirtaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Karnımızı doyuran toprak, su ve bu dünyayı paylaştığımız diğer türler. Yaşam hakkı sadece insanlar için geçerli değildir. Tüm canlıların yaşam hakkını savunmak temel ilkelerimizden olacaktır. “

Demirtaş, “Cumhurbaşkanı seçilmeniz durumunda Başbakan Erdoğan’la nasıl bir çalışma yürüteceksiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ben kazanır da cumhurbaşkanı olur ve Başbakan da Erdoğan olursa Allah ona yardım etsin. Demokrasiye, çoğulculuğa alışacak. Öyle toplantılarda ‘kalk gidiyoruz’ diyemeyecek.”

Demirtaş’ın seçim sloganı “Bir Cumhurbaşkanı Düşünün" başlığını taşıyor.

Amatör olarak bağlama çalan Demirtaş seçim kampanyası sırasında “Bir Cumhurbaşkanı düşünün bağlamadan başka bir şey çalmıyor" sloganını kullanacak.

HDP adayının bir diğer sloganı da “Bir Cumhurbaşkanı Düşünün Herkese Demokrat" olacak.

İlgili haberler