Sosyal medyada Hamas-İsrail savaşı

İsrail ve Hamas arasında roketlerle süren çatışmalar, sosyal medya sayfalarında başka bir boyutu ile devam ediyor. You Tube, Facebook ve Twitter sayfaları, Orta Doğu halklarının ve tüm dünyanın aklını ve kalbini fethetmek için iki tarafın da yolladığı gönderilerle dolu.

İsrail ordusu ve Hamas'ın askeri kanadı giderek daha sofistike yöntemler geliştirerek sosyal medya aracılığı ile tabanlarını genişletmeye çalışıyor.

İsrail'in operasyonu 8 Temmuz'da başladığından bu yana, İsrail Savunma Kuvvetleri, Twitter hesabından her gün onlarca twit attı. Ordu bu twitlerle "gerçek zamanlı bilgi ve güncellemeler" verdiğini söylüyor.

Bu şekilde hem sahadan olayları canlı blogla aktarıyor hem de hikayenin kendisine ait tarafını anlatabiliyor.

İsrail ordusu "Son Dakika: Demir Kubbe şu anda Aşkelon üzerinde 7 roketi etkisiz hale getirdi" gibi twitlerle Gazze'den atılan roketlerle ilgili bilgileri güncelliyor.

Ayrıca "Roket Sayacı" adını verdiği bir gönderi ile operasyonun başladığı günden bu yana atılan roket sayısını veriyor.

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları'nın İngilizce hesabından ise İsrail'in hava saldırıları sonucunda meydana gelen ölümlerin sayısı veriliyor. Ayrıca İsrail ordusunun hesabına benzer şekilde Hamas da kendi roket etkinliğini duyuruyor.

Kassam Tugayları'nın birkaç dilde Twitter hesabı var. İbranice, Arapça bunların arasında ve bu hesaplar zaman zaman kapatılıyor.

#GazaUnderAttack (Gazze Saldırı Altında), #Gaza (Gazze), #StopIsrael (İsrail'i durdurun) ve #PrayForGaza (Gazze için dua edin) etiketleri ile bu hesaplar Kassam Tugayları'nın eylemlerini duyuruyor ya da Filistinlilerin içinde bulunduğu durumu vurguluyor.

Örneğin uluslararası kamuoyuna yönelik olarak atıldığı belli olan bir twitte Hamas, ölen Filistinlilerin sadece "rakamlardan" ibaret olmadığını söylüyor.

Olayların kendi açılarından nasıl geliştiğini anlatmak ve rakamlarla konuşmak için her iki taraf da artan sayıda grafik kullanırken, Hamas ve İsrail hesapları bazen birbirileri ile de etkileşime geçerek karşılıklı iddiaları çürütmeye çalışıyorlar.

İsrail ordusu, blogunda yayınladığı bir uygulama ile kullanıcılara Hamas'ın kendi ülkelerinde olduğunu ve kentlerine roketler attığını "hayal etmeleri" söyleniyor.

Hamas'ın tehdidi altında olan İsrail nüfusunu batılı ülkelerde gösteren grafikler yayınlayan ordu, bu şekilde güvenlik tehdidi içinde olduğunu göstermeye çalışıyor.

İsrail ordusu aynı zamanda dünya kamuoyu tarafından takip edilen büyük olayları da, kendi amacını insanlara ulaştırmak için kullanıyor. Örneğin Almanya ve Arjantin arasında oynanan Dünya Kupası final maçından önce, kupa başladığından bu yana Gazze'den kaç roket atıldığını twitleyen İsrail ordusu, kullancılarında twitlerini RTlemelerini istiyor.

Yine You Tube'a koydukları bir videoda, ordu Gazze yakınlarında yaşayan İsraillilerin bir roket saldırısı sırasında sığınağa gitmek için sadece 15 saniyeleri olduğunu, bir atletin koşusu eşliğinde anlatıyor. Videoda "Dünyanın en hızlı adamı bile bunu zamanında başaramaz" deniliyor.

Washington Üniversitesi'nden İletişim Profesörü Philip Howard ibu hesapların çok sayıda gazeteci tarafından takip edildiğini ve her iki tarafın da atacakları iyi bir twitle haberleri etkileyebileceklerini bildiğini söylüyor.

Howard, Hamas'ın iki nedenle sosyal medya konusunda çok daha sofistike bir hale geldiğini söylüyor. Birincisi gazetecilere ve Batılı liderlere ulaşmak, ikincisi ise artık Hamas'ı ya da Filistin yönetimini "tek ya da en iyi seçenekleri" gibi görmeyen gençlerle iletişim halinde kalmak.

İlgili haberler