Juncker İngiltere'ye rağmen Avrupa Komisyonu başkanı

Telif hakkı AFP

Avrupa Komisyonu'nun başkanlığına eski Lüksemburg başbakanı Jean-Claude Juncker seçildi.

Juncker, İngiltere'nin katı muhalefetine rağmen 729 oyun 422'sini almayı başardı.

AB entegrasyonuna olan bağlılığı ile dikkat çeken Juncker Kasım ayında görev süresi dolan Portekizli Jose Manuel Barroso'nun yerini alacak.

Seçimler sonrası Avrupa Parlamentosu üyelerine seslenen Juncker, Komisyonun AB'nin kamu hizmet birimi olması yerine daha çok politik bir organı olacağı taahhüdünde bulundu.

Juncker'in Euro'nun AB'yi koruduğu sözleri milletvekilleri tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı.

Yeni Komisyon Başkanı tek para birimine geçmeden önce AB ülkelerinin gerilim ve enflasyon ile mücadele ettiğini söyledi ve Euro'nun mali istikrar getirdiğini belirtti.

Juncker'in konuşması sırasında parlamentoda İngiltere'yi temsil eden siyasi gruplardan, entegrasyon karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) üyesi bazı üyeler "palavra" diye bağırdı.

Juncker Fransızca başladığı konuşmasına Almanca devam etti ve İngilizce olarak tamamladı. Böylece yeni başkan ilk konuşmasında AB'nin üç resmi çalışma dilini de kullanmış oldu.

Avrupa Parlamentosu üyeleri yeni komisyon başkanını alışılan elektronik oylamanın yerine gizli oy yöntemiyle seçti. Yeni başkanın, seçilebilmek için 751 oyun en az 376'sını alması gerekiyordu.

İngiltere tepkili

Juncker geçen ay yapılan Avrupa seçimlerini kazanan merkez sağ Avrupa Halkları Partisi (EEP)'nin önde gelen adayıydı.

EEP'den kopan iktidardaki Muhafazakâr Parti, Juncker yönetimindeki komisyonun siyasallaşmasından endişeli.

Juncker'i destekleyenler ise uzlaşma konusunda Juncker'in deneyiminin ve AB entegrasyonuna bağlılığının değerli olduğunu düşünüyor.

Jean-Claude Juncker Euro bölgesi ülkelerinin oluşturduğu yapının başkanırken, 2010-2012 yılları arasında Yunanistan, Portekiz ve diğer AB ülkeleri için hazırlanan kurtarma paketlerinde önemli rol oynamıştı.

AB'nin yeni anayasası kapsamında üye ülkeler bir komisyon başkanı önerirken, Avrupa parlamentosu seçim sonuçlarını göz önüne almak zorundalar.

Önümüzdeki aylarda Avrupa Komisyonu’nun geri kalan 27 üyesi belirlenecek.

AB ayrıca birliğin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve yeni Avrupa Konseyi başkanını seçecek.

İlgili haberler