AB yeni başkanını ve dışişleri bakanını arıyor

Telif hakkı Getty

Bugün Brüksel'de bir araya gelecek Avrupa Birliği (AB) liderleri, birliğin iki önemli görevi üstlenecek kişileri belirleyecek.

Liderlerin isimleri üzerinde anlaşmaya çalışacakları kişiler AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile AB Konseyi Başkanı olacak. AB liderleri arasındaki pazarlıkların da geç saatlere dek sürmesi bekleniyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Kasım ayında görevi bırakacak. Yerlerini alacak kişilerin ise Eylül ayına kadar seçilmeleri gerekiyor.

Ashton'ın görevini İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini'nin, Ashton'ın görevini ise Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt'in üstlenebileceği bildiriliyor.

BBC'nin Strasbourg'daki muhabiri Chris Morris ise öne çıkan kadın adaylardan Mogherini'ye bazı Doğu Avrupa ülkelerinin, çok tecrübesiz olması ve Rusya'ya karşı yumuşak tutumu nedeniyle karşı çıktıklarını aktardı.

Bu durumda Avrupa Komisyonu'nun uluslararası işbirliği, insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu Bulgar üyesi Kristalina Georgieva'nın yeni "AB Dışişleri Bakanı" olabileceği bildiriliyor.

Yeni AB Konseyi Başkanı'nın ve "AB Dışişleri Bakanı"nın göreve başlaması için Avrupa Parlamentosu'nun da onayı gerekiyor.

Catherine Ashton'ın halefi aynı zamanda Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı olacak.

AB Konseyi Başkanı birliğin zirvelerini yönetiyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği makamı da 2009'da, birliğin küresel düzeyde "tek sesle" hareket etmesi amacıyla oluşturulmuştu. Ancak AB'yi eleştiren çevreler bunun sağlanamadığını söylüyor.

Ashton'ın halefini; Rusya'yla ilişkiler, İran'ın nükleer programına yönelik müzakereler ve Kosova'da istikrar çabaları gibi zor görevler bekliyor.

Komisyon Başkanı Juncker

Avrupa Parlamentosu dün Jean-Claude Juncker'in Brüksel'deki en önemli görev olarak görülen Avrupa Komisyonu Başkanı olmasına onay vermişti. Juncker, birliğin yürütme organını yönetecek.

Telif hakkı AFP

Eski Lüksemburg Başkanı ve Euro Bölgesi Başkanı olan Juncker'in daha yakın bir siyasi ve ekonomik entegrasyondan yana olduğu biliniyor. İngiltere ise Juncker'in adaylığına AB'nin ihtiyaç duyduğu reformaları gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Juncker'den önce Alman Martin Schulz bir dönem daha Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilmişti.

İlgili haberler