Birleşik Arap Emirlikleri Mars'a insansız uzay aracı gönderecek

Telif hakkı Getty

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars'a insansız uzay aracı gönderen ilk Arap ülkesi olmak için harekete geçti. BAE yönetimi, ülkenin bağımsızlığının 50. yılı olan 2021'e kadar Mars'a ulaşmayı hedefleyen bir planı kamuoyuna açıkladı.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayid El Nahyan, "Bu proje, İslam dünyasının da uzayın keşfedildiği döneme girdiği anlamına geliyor. İnsanlığa yeni bilimsel katkılarımız olabileceğini kanıtlayacağız" dedi.

Törende konuşan BAE Başbakanı ve Dubai Şeyhi Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum ise "Biz Mars'a ulaşmak gibi destansı bir hedef seçtik. Çünkü bu gibi hedefler bizi cesaretlendiriyor ve motive ediyor" diye konuştu.

BAE'nin yeni bir uzay ajansı kurmasını da öngören projenin maliyeti ise açıklanmadı.

Telif hakkı AFP

Projenin başarı ile tamamlanması halinde BAE mevcut koşullarda Mars'a insansız uzay aracı gönderen dokuzuncu ülke olacak.

Mars'a insansız uzay aracı gönderen son ülke ise geçen yıl Hindistan olmuştu.

Yüksek teknolojiye yatırım

Yedi emirlikten (Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn) oluşan BAE ise 2 Aralık 1971'de İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmişti.

Dünyada en çok petrol üreten ülkeler arasında olan BAE'nin nüfusu sekiz milyona yakın. Ülkede yaşayanların çoğu ise yabancı işçiler.

BAE hükümeti son yıllarda ise ülke ekonomisini petrole dayalı olmaktan çıkarmaya çalışarak yüksek teknolojiye yatırım yapıyor.

Ülkenin en büyük emirliği olan Abu Dabi'nin ulusal varlık fonundaki tahvillerin değerinin yaklaşık 800 milyar dolar olduğu sanılıyor.